Blat do kuchni - z kamienia czy z drewna

2016-06-07 05:56:43 (ost. akt: 2016-06-06 15:00:32)
Blat do kuchni - z kamienia czy z drewna

Autor zdjęcia: Grupa EGA

Remontując kuchnię stajemy przed dylematem — jaki wybrać blat. Możliwości zawsze jest kilka. Jeśli zależy nam na trwałości, to najlepszy będzie kamień. Jeśli jednak zależy nam na ładnym wyglądzie, to najlepszy będzie… kamień.

Ostatnio bardzo wzrosło zainteresowanie kamieniem naturalnym. Materiały tego typu pojawiają się ścianach, podłogach, parapetach, elewacjach, obudowach kominka oraz na blatach łazienkowych czy kuchennych. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pasują niemalże do każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone.

Kamień dobrze się czuje zarówno we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, minimalistycznych, jak i urządzonych z przepychem. Ze względu na trwałość chętnie wybierany jest do kuchni.

A co z drewnem? Blaty kuchenne wykonane z drewna mają wielu zwolenników. Ich największą zaletą jest naturalność. Są ciepłe w dotyku i łatwe w obróbce, można je więc dowolnie przycinać, a także poddawać wielokrotnym zabiegom renowacyjnym. Jednak większość drewnianych blatów wymaga specjalnej impregnacji i częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Blaty z kamienia naturalnego są najlepszą alternatywą dla drewna.

— Warto bliżej przyjrzeć się granitowi, który jest trwały i wytrzymały — mówi Jolanta Trytko-Warczak, ekspert producenta konglomeratów, kamienia naturalnego i spieków kwarcowych. — Materiał ten występuje w dwóch różnych strukturach: użylonej oraz ziarnistej. Ta pierwsza charakteryzuje się pięknymi motywami użyleń i wzorów. Kolejna jest bardziej jednolita, ale wyróżnia się różną wielkością ziarna: daje to ciekawy efekt wizualny. Kamień naturalny dostępny jest w barwach od jasnych beżów, przez szarości po brązy i czernie. Dzięki różnorodności odcieni granitu każdy będzie mógł dostosować swój nowy blat do kolorystyki pasującej do mebli oraz wystroju wnętrza kuchni — dodaje nasz ekspert.

Granit jest bardzo odporny na ścieranie i zarysowania oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Jeżeli zdecydujemy się na zakup jasnego granitu, warto pamiętać, aby nie dopuścić do jego zaplamienia mocno barwiącymi płynami, jak np. czerwone wino, buraczki czy czarna porzeczka. Na ciemniejszych powierzchniach nie będzie już takiego problemu.

Dobrym pomysłem na pewno będzie konglomerat kwarcowy. — Konglomeraty kwarcowe najczęściej wybierane są przez osoby, które doceniają nie tylko kamienną estetykę, ale i nowoczesne technologie — zapewnia Jolanta Trytko-Warczak. — Liczy się też łatwość użytkowania i bardzo dobre właściwości fizyko-mechaniczne. Bogata paleta kolorów oraz zróżnicowane opcje wykończenia sprawiają, że stają się one coraz popularniejszą alternatywą dla kamienia naturalnego — dodaje.

Konglomeraty kwarcowe są wyjątkowo trwałe, odporne na wilgoć i pleśń. Dzięki temu łatwo utrzymać je w czystości i bez problemu mogą mieć kontakt z żywnością.
Popularne są konglomeraty kwarcowe w jasnej, śnieżnobiałej kolorystyce, a także błyszczące z zatopionymi kawałkami lusterek i szkiełek. Oprócz walorów estetycznych atutem jest łatwość pielęgnacji powierzchni blatów — nie są bowiem wrażliwe na działanie większości detergentów, a często do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatnie zwilżona, miękka ścierka. Usuwanie trudniejszych zabrudzeń również nie stanowi problemu. Doskonale sprawdzają się tu delikatne mleczka czyszczące czy standardowa chemia kuchenna. Blaty z konglomeratu nie wymagają stosowania żadnych zabiegów konserwacyjnych — nie trzeba ich impregnować, aby cieszyć się nimi przez wiele lat.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB