Jak korzystać z klimatyzacji?

2016-06-17 05:10:55 (ost. akt: 2016-06-15 14:17:39)
Jak korzystać z klimatyzacji?

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zapewnić sobie komfort na najgorętsze dni, montując klimatyzację. Wybierając ją, należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Do bloku i do domu jednorodzinnego nie zawsze pasują te same modele. Jak więc wybrać idealny klimatyzator? Oto kilka rad.

Klimatyzacja poprawia nie tylko komfort życia, szczególnie podczas upałów, ale i usuwa nadmiar wilgoci. Z badań naukowych wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturze powietrza od 23 do 26 stopni Celsjusza, a jego wilgotność wynosi nie więcej niż 40-60 procent. Dlatego latem dobra klimatyzacja wydaje się niezbędna. Warto jednak pamiętać, że aby się nie przeziębić, temperatura powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym powinna być tylko o 7 stopni niższa niż na zewnątrz.

Ustawiając klimatyzator, trzeba też zwrócić uwagę na prędkość przepływu powietrza i możliwość jego regulacji w urządzeniu. Nie może być silniejszy niż 0,2 m/s, bo wtedy będzie odczuwalny przeciąg, a przecież nie po to kupuje się klimatyzację, by przez nią chorować.

Rodzaje klimatyzacji


Istnieją dwa rodzaje klimatyzatorów: typu split oraz monoblokowe. To pierwsze najczęściej zakłada się w domach jednorodzinnych. Składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Wewnętrzna schładza powietrze w domu, natomiast zewnętrzna odprowadza ciepło poza budynek. Nadaje się ona do instalacji zewnętrznej, ponieważ gdy jest uruchomiona, jest głośna. Producenci oferują również wersje przenośne.

Klimatyzacje monoblokowe także wyposażone są w elementy głośne, dlatego najlepiej trzymać je w pomieszczeniach, z których korzystamy sporadycznie. Ogromnym atutem tego typu urządzenia jest to, że można je przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Przenośny klimatyzator można uruchomić jedynie w pomieszczeniu z otwieranymi oknami lub balkonem, bo konieczne jest umieszczenie rur poza pokojem mieszkalnym.

Gdzie umieścić klimatyzator?


Po wyborze odpowiedniego klimatyzatora zastanówmy się, gdzie najlepiej umieścić urządzenie. Jeśli chodzi o przenośne klimatyzacje sterowane pilotem, nie powinno się ich instalować w pobliżu radia i telewizora. Pomiędzy sprzętami powinien być co najmniej 1 metr odległości.

Najpopularniejszym miejscem dla klimatyzacji jest przestrzeń przy suficie. Zimne powietrze nawiewane przez klimatyzator miesza się tam z nagromadzonymi ciepłymi masami. Nie powinno się instalować zimnego nawiewu w pobliżu stałego przebywania mieszkańców, np. przy fotelach, kanapie czy stole. Większość nowoczesnych urządzeń posiada specjalne łopatki ukierunkowujące ruch powietrza, które można ustawić według preferencji.

Konserwacja jest ważna


Klimatyzacja chroni również przed tzw. syndromem chorego budynku. Oznacza to, że można odczuwać przykre dolegliwości na przykład w miejscu pracy, spowodowane np. kiepską wentylacją. Co ciekawe, nieoczyszczony nawiew może też przyczynić się do złego samopoczucia. Dlatego ważna jest regularna konserwacja i czyszczenie klimatyzacji.

Obecnie klimatyzacja towarzyszy nam niemal wszędzie, dlatego warto stosować się do głównych zaleceń producenta, aby cieszyć się jej atutami w stu procentach.
Monika Smolik

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. merinde1 #2012222 | 83.7.*.* 17 cze 2016 13:19

    Zakupiłem klimatyzator FUJI ELECTRIC RSG09LM od KlimaVip, sprawuje się bardzo dobrze przy zachowaniu etyki korzystania z klikmi. Pozdrawiam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz