Postaw dom w ładnym otoczeniu

2016-07-19 12:00:01 (ost. akt: 2016-07-19 10:57:53)
Postaw dom w ładnym otoczeniu

Zdjęcie jest tylko ilustrajcą do tekstu

Autor zdjęcia: Galeco

Projekt samego domu to nie wszystko. Zanim rozpoczniesz budowę zaprojektuj także otoczenie domu. Żeby na końcu nie okazało się, że mieszkasz na wielkim gruzowisku.

Projekt otoczenia powinno się wykonać już na etapie planowania budowy domu. Całość ma być spójna nie tylko z projektem i naszą wizją, ale także z charakterem znajdujących się w sąsiedztwie budynków. Architektura domu powinna w pewien sposób uzupełniać otoczenie oraz tereny zielone, które znajdują się w najbliższej okolicy.

Najbliższe otoczenie domu to m.in. ogród, taras, wejście do budynku oraz wjazd do garażu. Te dwa ostatnie miejsca warto wykończyć trwałym i twardym materiałem – np. kamieniem. O ile wjazd do garażu może posiadać nierówną strukturę kostki brukowej o tyle przed głównym wejściem najlepiej sprawdza się lita i gładka powierzchnia, która daje swobodę poruszania się. W tym miejscu idealnie sprawdzą się płyty tarasowe. Wszystkie nawierzchnie powinny być w kolorze zbliżonym do kamienia naturalnego i dopasowane do kolorystyki elewacji.

W ogrodzie i na tarasie można zastosować drewniane podłogi oraz dodatki. Świetny efekt osiągniemy uzupełniając przestrzenie hartowanym szkłem lub ceramicznymi dodatkami w prostych, stonowanych kolorach.

Dom już stoi teraz – wykończenie. Ważny jest każdy szczegół. Możemy dobrać drzwi, okna i bramę garażową w tym samym stylu i z tego samego materiału. Podobnie jest z orynnowaniem, które powinno z kolei pasować do koloru dachu. Wówczas “wtopi” się w dach, stając się prawie niewidocznym albo współgra z dachówkami na zasadzie kontrastu np. gdy zastosujemy czarną dachówkę i czerwoną rynnę.

A co z okapem? To szczególnie ważny element wykończenia domu, bo od jego jakości i sposobu zamontowania zależy ogólny wizerunek domu. Tak oto doszliśmy do podbitki dachowej zwanej również podsufitką dachową. To nic innego jak wykończenie spodu wystającej części dachu, czyli tzw. okapu.

Podbitkę możemy dopasować do koloru drzwi, okien lub drewnianych wykończeń. W tak skonstruowanym wykończeniu łatwo zamontować zewnętrzne oświetlenie domu. Dodatkowa korzyść jest tak, że podbitka chroni dom nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed niechcianymi gości np. gnieżdżącymi się chętnie pod dachem ptakami.

kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GregXI #2030544 | 79.110.*.* 21 lip 2016 11:22

    Bardzo często nie docenia się roli dobrego projektu. A właśnie on pozwala oszczędzić mnóstwa problemów i kosztów. budownictwopolskie.pl/artykul/ plyty_na_tarasie_a_komfort_wypoczynku ww w.infoarchitekta.pl/artykuly:3-nowosci-f irmowe:9756-dobry-projekt-czyli-dobor-ko stki.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz