Stwierdzasz, że minęło już tyle czasu od ostatniego remontu, że warto wreszcie przynajmniej odświeżyć wygląd mieszkania? Najłatwiej zabrać się za to, odmalowując ściany. Jednak jaką farbę wybrać? Na rynku mamy całe mnóstwo ofert, ale jak wybrać tę najlepszą? Zapraszamy do naszego poradnika.
Połysk czy mat?
Farby możemy sklasyfikować także w oparciu o wartość współczynnika odbicia światła: z połyskiem większym niż 60, ze średnim połyskiem (półpołyskiem, połyskiem satynowym, półmatowe) 60 - 10, matowe 10 - 6, głęboko matowe mniejsze niż 5. Wysokość połysku jest uzależniona od ilości zawartej dyspersji wiążącej i rodzaju wypełniaczy. Preparat powinniśmy dostosować do rodzaju powierzchni i do efektu, który chcemy ostatecznie uzyskać. – Do sufitów najczęściej zaleca się użycie wyrobów głęboko matowych (wartość współczynnika odbicia światła na poziomie nawet 1,5). Taka farba z powodzeniem ukryje niedoskonałości. – mówi Marek Zając z firmy producenta chemii budowlanej. – Niestety ten rodzaj produktu gorzej sprawdzi się np. w kuchni, gdzie ściany trzeba częściej czyścić. W takich miejscach najlepiej użyć preparatów satynowych z lekkim połyskiem, które są bardziej odporne na przyleganie brudu. – dodaje Marek Zając.
Trafić w kolor
Zmiana koloru ścian może zupełnie odmienić nasze wnętrze. Często poszukiwania tego idealnego odcienia trwają w nieskończoność, a oczekiwania nie zawsze pokrywają się z efektem końcowym. Co powinniśmy wiedzieć o kolorach farb?Przede wszystkim musimy być świadomi, że po nałożeniu odcień może się nieco różnić od tego, co widzimy na próbniku. Zależy to głównie od podłoża, które malujemy i rodzaju wyrobu. Warto zawsze skonsultować się w tej kwestii z doradcą w sklepie budowlanym. Bądźmy ostrożni przy wybieraniu konkretnego koloru. Większość producentów proponuje gotowe rozwiązania (farbę wymieszaną już z pigmentem), eksponując próbniki, czyli pomalowane powierzchnie. Niestety specyficzne oświetlenie panujące w marketach, może zmieniać ich barwę. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie małego opakowania i przeprowadzenie próby na własnej ścianie - wtedy możemy dokładnie zobaczyć, jak dany odcień będzie prezentował się w świetle dziennym i sztucznym. Jednak nie zawsze mamy czas i chęci na podobne praktyki, dlatego warto skorzystać z opcji wymieszania odpowiedniego odcienia. Wybieramy interesujący nas kolor ze specjalnej palety (zazwyczaj producenci farb zapewniają bardzo szeroką ofertę). Farba w tym właśnie odcieniu zostanie dla nas przygotowana w mieszalniku i będzie połączeniem odpowiedniego pigmentu z tzw. farbą bazową.
Sprawdź czy się opłaca
Obok składu, połysku i koloru farby, istotna dla nas jest informacja dotycząca jej wydajności. Mówi ona, ile mkw. powierzchni możemy pomalować 1 litrem wyrobu. Sprawdzamy tym samym po prostu, czy zakup danego produktu się opłaca. Opłaca się za to na pewno sprawdzać wszystkie informacje dotyczące naszej farby i nie ulegać fantazyjnym nazwom odcieni czy designerskim opakowaniom, ale wybrać taki produkt, który spełni nasze oczekiwania.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez