Pomaluj sobie altanę

2016-08-07 09:06:19 (ost. akt: 2016-08-07 12:09:16)
Pomaluj sobie altanę

Autor zdjęcia: Śnieżka

Masz ogród, a nim w altankę? Jak była nowa, to wszyscy chętnie się w niej spotykali. Doceniali miły cień jaki dawała w upalne słoneczne dni. A teraz, gdy farba się łuszczy, a kolor desek przypomina zielonego grzyba, stoi samotna i niepotrzebna.

Latem nasz przydomowy ogród pełni funkcję zielonego salonu, w którym wypoczywamy i podejmujemy gości. Ważnym elementem tego miejsca bywa altana dająca schronienie przed deszczem, słońcem czy wiatrem. Z czasem jednak i ona wymaga remontu. Pracę najlepiej najpierw zaplanować, a potem wykonywać ją krok po kroku, aby uniknąć bałaganu i niepotrzebnych kosztów.

Impregnowanie


Do malowania altany najlepiej użyć preparatów do ochrony i dekoracji drewna, np. impregnatów. Głęboko penetrują materiał i tworzą powłokę odporną na zagrożenia biologiczne (grzyby pleśniowe, siniznę i glony). Przykładem może być impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy, który zawiera teflon surface protector chroniący przed wnikaniem wilgoci i zwiększający odporność powłoki na działanie warunków atmosferycznych. Mamy już preparat, więc teraz kompletujemy narzędzia.

- Oprócz wyrobów, którymi będziemy malować, przydatne będą odpowiednie pędzle i wałki o różnych rozmiarach, papier ścierny (ewentualnie szlifierka mechaniczna), bawełniana szmatka oraz szczotka lub pędzel ławkowiec, służący do oczyszczenia powierzchni. Przyda się także patyczek do mieszania produktów. Zanim zaczniemy malowanie, niezbędne jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono suche i oczyszczone, a w przypadku już wcześniej malowanych konstrukcji także przeszlifowane i dokładnie odpylone. Gdy przestrzeń wokół altany jest utwardzona, np. kostką brukową lub płytami, najlepiej zabezpieczyć je przed zachlapaniem folią malarską. Podobnie postępujemy, jeśli chodzi o podłogę altany, która będzie później olejowana - radzi Dariusz Wróbel, ekspert czołowego polskiego producenta farb.

Gruntowanie


Pierwszy etap pracy to gruntowanie - podobnie jak przy malowaniu ścian, tak i w przypadku drewna konieczne jest stworzenie warstwy podkładowej. Używamy do tego impregnatu gruntującego dopasowanego do wykorzystywanego później wyrobu nawierzchniowego. Grunt wzmacnia strukturę drewna i redukuje jego chłonność. Starannie go mieszamy i nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta.

Przecieranie i impregnowanie


Po wyschnięciu, zagruntowane drewno przecieramy papierem ściernym i odpylamy. Następnie przychodzi czas na aplikację impregnatu powłokotwórczego w wybranym kolorze. Należy go wymieszać i nakładać równomiernie na całą powierzchnię. Trudniej dostępne miejsca można pomalować np. niewielkim wałkiem. Impregnat aplikujemy w co najmniej 2 warstwach. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe za pomocą papieru ściernego, a następnie odpylamy podłoże. Zabieg ten powtarzamy każdorazowo po nałożeniu nowej warstwy impregnatu. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych nierówności i kurzu.

Olejowanie


Ponieważ impregnat nie jest dedykowany do malowania powierzchni narażonych na ścieranie, do pokrycia podłogi altany można wykorzystać olej do drewna.

Olej głęboko penetruje drewno i wzmacnia jego strukturę, nadając mu naturalny, szlachetny wygląd.

Olejowanie przeprowadzamy na przeszlifowanej, odpylonej powierzchni. Nie jest natomiast konieczne wcześniejsze gruntowanie podłoża. Olej po rozmieszaniu aplikujemy pędzlem lub gąbką, w minimum dwóch warstwach, w odstępach od 6 do 12 godzin, ciągle uzupełniając miejsca, w których produkt wsiąkł.

Pamiętaj - Przy aplikacji należy stosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu produktu lub w jego karcie technicznej.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB