Większość mieszczuchów ceni sobie przestrzeń i kontakt z naturą. Przy każdej okazji uciekają więc z miasta np. na wieś. Domek na wsi jest pragnieniem, które może dotyczyć każdego, kto ceni sobie dużą przestrzeń, niezależnie od miejsca zamieszkania. Przenosimy się tam z myślą o ciszy, spokoju i czystym powietrzu.
Czas spędzony poza miastem to dobra forma wypoczynku. Kojarzy się ze spokojem, stabilizacją oraz wielopokoleniowymi spotkaniami w gronie rodziny. Może przywodzić na myśl również wspomnienia z dzieciństwa. Wiele osób otrzymuje wiejskie domki w spadku po rodzicach czy dziadkach. Mają one ogromną wartość sentymentalną, ale wymagają często gruntownego remontu, zwłaszcza docieplenia.
Decydując się na remont czy budowę domku w otoczeniu przyrody, trzeba wykazać się sporą odpowiedzialnością. Warto wybrać ekologiczne materiały budowlane, które dzięki postępowi technologicznemu wcale nie muszą być droższe. W ten sposób zachowamy wszystkie bezcenne wartości, które skłaniają nas do wyjazdów poza mury miejskie. Dzięki temu nie tylko na zewnątrz, lecz także wewnątrz naszego weekendowego domku będzie panował zdrowy klimat.
Domek letniskowy na wsi powinien być tak zaprojektowany, aby swą formą idealnie wpisywał się w zastaną scenerię — należy przy tym pamiętać, że co innego będzie dobrze wyglądało w górach, a co innego nad morzem.
Ponadto w trosce o zachowanie spójnego wyglądu wybranej przez nas okolicy, należałoby przyjrzeć się już istniejącym tam tradycyjnym zabudowom. Jeśli zatem króluje tam styl rustykalny, warto zdecydować się choćby na jakiś rodzaj wariacji na jego temat. Podstawowym materiałem jest w tym wypadku drewno — jeden z najpopularniejszych naturalnych surowców. Doskonale komponuje się z nim np. kamień. Kluczem do sukcesu jest znalezienie własnego pomysłu na dom w takim typie.
Można również skorzystać z fachowej porady biura architektonicznego — każdy doświadczony architekt doradzi nam najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i gustu rozwiązanie. Tak więc, jak na etapie projektu zastanawiamy się nad kwestiami związanymi ze stylem budynku, tak tuż przed rozpoczęciem jego budowy znaczenie ma wybór materiałów budowlanych.
Jeśli natomiast posiadamy stary dom na wsi, po rodzicach czy dziadkach, zapewne trzeba będzie przeprowadzić jego gruntowny remont. Znaczenie ma w tym przypadku ocieplenie, dzięki któremu nie ma tak dużej konieczności dogrzewania, a więc mniejsza jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Oszczędzimy też na ogrzewaniu.
Jeśli dom ma być całoroczny, warto, aby posiadał wszelkie udogodnienia, takie jak ogrzewanie, kanalizacja czy prąd. Oprócz kompletu przyłączy, musi być trwale osadzony na fundamentach. Koniecznie trzeba pomyśleć również o ociepleniu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim wczesną wiosną, jesienią, a nawet zimą. Jest to bardzo ważna kwestia również przy starych domach, gdzie dużo ciepła ucieka przez dach — warto go zatem dobrze zaizolować.
Latem dobra izolacja zapewni z kolei odpowiedni mikroklimat wnętrz, które nie będą tak podatne na nadmierne nagrzewanie. — Najlepszym rozwiązaniem do izolowania budynków z drewna, na które zazwyczaj decydują się osoby planujące budowę domku wypoczynkowego, jest wełna mineralna. Jako materiał wysoce paroprzepuszczalny, trwały i elastyczny, doskonale nadaje się do montażu w konstrukcjach drewnianych. Drewno musi bowiem oddychać. Wełna mineralna ma ponadto najwyższą klasę odporności na ogień — tłumaczy Ewa Kosmala, ekspert producenta materiałów izolacyjnych.
Wykonując ocieplenie poddasza z wełny mineralnej, oszczędzamy energię, gdyż minimalizujemy straty ciepła. Latem nie musimy więc korzystać z energochłonnej klimatyzacji, a zimą ustawicznie podkręcać ogrzewania. Jest to zatem korzystne dla naszego portfela. Wykonanie takiej izolacji nie jest bardzo skomplikowane, jeśli pracujemy z produktem, który jest wygodny w montażu: milszy w dotyku niż standardowe wyroby tego typu, pozbawiony drażniącego zapachu, bez dodatku sztucznych substancji, mniej pylący, a więc łatwiejszy w obróbce. Wówczas, stosując się do zaleceń producenta, możemy wykonać ją samodzielnie przy wsparciu rodziny czy znajomych.
Oprac. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez