Nadmierna ilość słońca lub jego brak źle wpływa na korzystanie z przydomowych logii. Od północy światło jest równomiernie rozproszone, natomiast balkon otwarty na wschód wpuszcza promienie słońca tylko w godzinach porannych, co sprawia, że nie będzie przegrzany. Z kolei południowy balkon to najintensywniej doświetlone miejsce w ciągu całego dnia, stąd powinien zostać wyposażony w daszek lub markizę, by uniknąć żaru w upalne lato oraz ostrych promieni słonecznych zimą. Natomiast balkon skierowany na zachód daje gwarancję intensywnego oświetlenia ciepłym słońcem w godzinach popołudniowych.
Nie myślimy jednak w ogóle o styku balkonu z budynkiem, a to przecież miejsce, w którym może powstać solidnych rozmiarów mostek termiczny.
— Balkony narażone są na silne działanie czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne całego obiektu, dlatego ważne jest wykonanie właściwej izolacji termicznej — podkreśla Maciej Kowalczyk, ekspert producenta systemów izolacyjnych. — Łączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce, w którym powstają mostki termiczne. Balkony to wysunięte elementy konstrukcyjne, gdzie w miejscu ich połączenia z konstrukcją budynku występuje brak ciągłości izolacji termicznej. Mostki cieplne są często przyczyną zwiększonej utraty ciepła. W miejscu powstałego mostka cieplnego temperatura powierzchni wewnętrznych ścian i stropów spada tak nisko, że w zetknięciu z ciepłem otoczenia skrapla się w tych miejscach para wodna zawarta w powietrzu pomieszczenia. Nierzadko powstające w ten sposób grzyby, pleśń czy wilgoć nie tylko naruszają wizualny aspekt ściany, ale — co najważniejsze — są bardzo groźne dla zdrowia domowników — dodaje nasz ekspert.
Ważne jest zadbanie o właściwą izolację przeciwwilgociową. — Odpowiednia hydroizolacja ochroni balkon przez szkodami związanymi ze złym odpływem wody. Jest to problem, który może skutkować nie tylko zalaniem pomieszczeń przylegających do balkonu i znajdujących się poniżej, ale również powstaniem niebezpiecznych dla zdrowia domowników pleśni czy grzybów — mówi Maciej Kowalczyk. — Nieodpowiednia hydroizolacja może również doprowadzić do degradacji warstw wykończeniowych na balkonie, co skutkować będzie nie tylko niskim komfortem użytkowania, ale przede wszystkim dodatkowymi kosztami naprawy. Ważne jest również odpowiednie zaprojektowanie balustrady tak, by jej montaż nie uszkodził warstwy izolacji przeciwwilgociowej balkonu — dodaje.
Aby uniknąć niepotrzebnych szkód spowodowanych nieodpowiednią izolacją, warto zdecydować się na użycie sprawdzonych produktów. Połączenie płyty balkonowej z budynkiem za pomocą łączników, czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych, pozwoli na zachowanie ciągłości izolacji. Odpowiedni produkt pomoże nam dobrać sprzedawca w sklepie. Istnieją oczywiście łączniki, które nadają się do wszystkich rodzajów balkonów, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Ciekawym rozwiązaniem jest łącznik montowany w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, a więc stanowi jej naturalną kontynuację.
Oprac. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez