Europa oszczędza energię

2016-09-02 05:24:02 (ost. akt: 2016-09-01 12:33:58)
Europa oszczędza energię

Autor zdjęcia: Fotolia

Ogrzewanie i klimatyzacja budynków pochłaniają 50 proc. całej energii zużywanej w Unii Europejskiej. Tylko 18 proc. tego zużycia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dlatego postanowiono zmienić te proporcje.

Opracowana została nowa europejska strategia dotycząca ogrzewania i chłodzenia. Komisja Europejska opublikowała dokument „EU Heating and Cooling Strategy" i jest to pierwszy tego typu program dotyczący uregulowania zagadnień związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem m.in. w budynkach mieszkalnych.

Szczególny nacisk kładzie się w tym projekcie na zwiększanie efektywności energetycznej w nowo budowanych obiektach oraz termomodernizację już istniejących budynków. Unijni eksperci twierdzą, że dzięki zwiększeniu niskoemisyjności w budownictwie Unici zaoszczędzą rocznie aż 40 mld euro na imporcie gazu oraz 4,7 mld euro na imporcie ropy.

Zimą marzniemy


Autorzy dokumentu podkreślają, że tak wysokie zużycie gazu i ropy naftowej w celach grzewczych i chłodniczych uzależnia państwa Unii od importu spoza jej obszaru. Mimo że systematycznie zwiększa się wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (biomasa, energia wiatrowa, słoneczna) to nadal 75 proc. stanowią paliwa kopalne (gaz, węgiel, olej).

Obecnie połowa budynków na terenie EU jest ogrzewana kotłami CO, a i tak marzniemy, bo efektywność tych urządzeń jest stosunkowo słaba. Wprawdzie wdrażamy termomodernizację, ale robimy to powoli. Ocieplenia obejmują mniej niż 1 proc. ogółu budynków rocznie. Przyspieszenie tego procesu byłoby korzystne i dla środowiska, i dla portfeli Europejczyków.

Co się zmieni


Wspomniana strategia wskazuje, w jaki sposób możemy poprawić efektywność energetyczną budynków. Program mówi, że duże oszczędności można osiągnąć poprzez proste i tanie renowacje – izolacje poddaszy, ścian i fundamentów oraz stosowanie dwu- lub trzykomorowych przeszkleń. Ważnym wsparciem mają być także dobrze zaplanowana zieleń miejska, zielone dachy i ściany, zapewniające budynkom izolację̨ oraz zacienienie.

W budżecie UE na lata 2014–2020 przewidziano spore nakłady na ten cel. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESIF) przeznaczają około 19 mld euro na efektywność energetyczną i 6 mld euro na energię odnawialną̨, szczególnie w odniesieniu do budynków i systemów lokalnego ogrzewania i chłodzenia.


A co w Polsce?


W Polsce największy wpływ na sektor instalacyjno-grzewczy ma obecnie rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące ekoprojektu i etykietowania gazowych urządzeń grzewczych. Rozporządzenie określa kierunek zmian dla rynku będącego w fazie przechodzenia na efektywniejsze energetycznie kotły kondensacyjne. Równie ważny jest rozwój i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technice grzewczej. Pomóc powinno uporządkowanie rynku kolektorów słonecznych i konsekwentne rozszerzenie ich zastosowania wykraczające poza wytwarzania c.w.u., także do ogrzewania nie tylko domów jednorodzinnych, ale i we współpracy z sieciami ciepłowniczymi czy wspomagania przygotowania ciepła procesowego.

Polak lubi mieć korzyści


Zastosowanie nisko- lub zeroemisyjnych urządzeń grzewczych powinno spowodować większe zainteresowanie Polaków instalowaniem pomp ciepła, kotłów biomasowych czy kolektorów słonecznych. Nowe regulacje zakładają, że wszystkie budynki już od 2021 roku będą musiały wykazywać niemal zerowe zużycie energii. To w oczywisty sposób wymusi rozwój i wzrost stosowania energooszczędnych technologii.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB