Drzwi przesuwane schowane w ścianie

2016-09-24 05:38:46 (ost. akt: 2016-09-21 12:44:20)
Drzwi przesuwane schowane w ścianie

Autor zdjęcia: Fotolia

Są idealnym rozwiązaniem do małego wnętrza, bo oszczędzają sporo miejsca. Stanowią też ciekawe rozwiązanie wizualne. Drzwi przesuwne, bo o nich mowa, są coraz bardziej popularne w naszych mieszkaniach nie bez przyczyny. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Choć są droższe od tych standardowych, drzwi przesuwne to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza do wnętrz o niewielkim metrażu. Możemy je traktować jak normalne drzwi, ale też wykorzystać jako ściankę działową, którą w razie potrzeby możemy otworzyć.

Naścienne czy kasetowe


Zanim zdecydujemy się na drzwi przesuwne, sprawdźmy miejsce, w którym chcemy je zamontować i określmy system montażu. O co chodzi? Mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych: naścienne i kasetowe. Te pierwsze mają szyny zamontowane zewnętrznie i przesuwają się na ścianę, czyli są cały czas widoczne, nawet, jeśli są otwarte.

W związku z tym powierzchnia ściany, na którą drzwi się otwierają, nie może być zagospodarowana – nie wieszajmy tam obrazów, zegara, nie ustawiajmy blisko ściany mebli itp., bo każdy taki element zablokuje nam drogę skrzydła. Z tego samego powodu musimy też zrezygnować z listew przypodłogowych w tym miejscu.

Z kolei drzwi przesuwne kasetowe mają system prowadnic zamontowany w kasecie, a ta jest schowana w ścianie. Zatem kiedy drzwi kasetowe są otwarte, właściwie ich nie widać, bo są ukryte w zabudowanej kasecie. Ten sposób pozwala na przynajmniej częściowe zagospodarowanie ściany, która kryje kasetę lub dosunięcie do ściany mebla, co nie byłoby możliwe w przypadku systemu naściennego.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drzwi przesuwnych się zdecydujemy, nie umieszczajmy kontaktów i włączników światła na ścianie, po której (lub w którą) będą się przesuwać skrzydła. Ściana w obu przypadkach powinna być możliwie jak najbardziej wyrównana, podobnie jak podłoga. Zapewni to bezproblemowy, płynny ruch drzwi po szynach.

Skrzydło, szyna i wózek


Sama konstrukcja drzwi przesuwnych jest na tyle skomplikowana, że najlepiej powierzyć montaż fachowcowi. Mamy tu nie tylko skrzydło, ale także szynę, po której suną nasze drzwi podczas otwierania i zamykania. Jest najczęściej wykonana ze stopu aluminium, a montuje się ją za pomocą uchwytów kątowych. Parametry szyny powinny być dopasowane do wymiarów i ciężaru skrzydła.

Kolejnym elementem takich drzwi jest wózek, który umożliwia przesuwanie skrzydła po szynie. Wózek ma konstrukcję rolkową lub kulkową, w zależności od ciężaru drzwi. Całość konstrukcji dopełniają ograniczniki wychylenia i otwarcia, które dbają o stabilność toru jazdy skrzydła, utrzymują je w pionie i zapewniają wyhamowanie drzwi w odpowiednim miejscu.

Więcej miejsca i możliwości


Trzeba liczyć się z tym, że drzwi przesuwne będą droższe od tych otwieranych standardowo. Wiąże się to z koniecznością montażu całego systemu, umożliwiającego ich otwieranie i zamykanie, a nie tylko ościeżnic i skrzydła. Jednak dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, którą przy zwyczajnych drzwiach musielibyśmy przeznaczyć na ich otwieranie.

Dodatkowo drzwi przesuwne, zwłaszcza te kasetowe, chowane
w ścianie, dają nam więcej możliwości aranżacyjnych. Kiedy są maksymalnie otwarte, tworzą złudzenie zupełnego braku drzwi, co pozwala połączyć pomieszczenia. Natomiast zamknięte, mogą pełnić funkcję ścianki działowej.
jm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB