Bielone podłogi w stylu skandynawskim

2016-09-27 05:33:36 (ost. akt: 2016-09-27 11:50:29)
Bielone podłogi w stylu skandynawskim

Autor zdjęcia: Kaczkan

Wracamy do stylu skandynawskiego, który od kilku sezonów wiedzie prym w aranżacjach nowych i starych mieszkań. Jego siła tkwi w tym, że nie jest nudny.

Styl skandynawski kojarzony jest z jasnymi kolorami. Prym wiodą biele i blady niebieski, szary. Dlatego tak dużą rolę odgrywają tu dodatki. W zależności od ich doboru, kolorów i surowców można uzyskać wnętrze kolorowe i pełne energii lub proste i naturalne.

Styl skandynawski rozwinął się w trzech odmianach: fińskiej, szwedzkiej oraz duńskiej. Wszystkie zakładają wprowadzenie większej ilości światła do domu oraz osiągnięcie wrażenia czystości i przestronności. Różnią je detale, które w tak uporządkowanych wnętrzach odgrywają dużą rolę. Doskonałą podstawą do stworzenia aranżacji w stylu szwedzkim, fińskim czy duńskim będą naturalne, jasne, drewniane, dębowe podłogi.

Najbardziej energetyzujący i kolorowy jest styl duński, w którym dominują pastelowe barwy połączone z bielą. W odmianie duńskiej rozróżnia się dodatkowo dwa trendy: romantyczny, charakteryzujący się subtelnością i łagodnością oraz nowoczesny, inspirowany duńskim designem. W takim wnętrzu czyste biele przenikają się z nastrojowymi błękitami.

Bardziej surową odmianą stylu skandynawskiego jest nurt fiński. Dominują tu kontrastowe zestawienia czerni z bielą oraz proste, geometryczne formy i meble z giętej sklejki. Fińskie przestrzenie są przestronne, pełne ładu i porządku.
Z kolei stylizacje szwedzkie są najbardziej surowe i oszczędne, czasem nawet ascetyczne. W tego typu wnętrzach pojawiają się biele w zestawieniu z szarościami, którym towarzyszy mała ilość niewielkich akcentów w odcieniach czerwieni lub zieleni.

Często do dekorowania wykorzystuje się wiklinowe meble oraz latarenki, które wprowadzają nieco przytulności. Szwedzkie aranżacje chętnie sięgają po minimalistyczne, a zarazem ekologiczne rozwiązania np.: europalety. Pasja Skandynawów do bycia bliżej natury sprawiła, że drewno odgrywa kluczową rolę przy urządzaniu wnętrz inspirowanych Północą, dlatego we wszystkich ich odmianach bazą do budowania kompozycji jest dębowa podłoga.

Kupując podłogę, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane deski oraz na źródło ich pochodzenia. Dobrze, aby podłoga miała certyfikat FSC oraz pełną dokumentację produktów z drewna zgodną z wymogami Unii Europejskiej.

Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB