Na polskich tarasach, w ogrodach i domach królują gliniane i ceramiczne donice i doniczki. Niektórzy producenci, ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe, coraz częściej w produkcji donic sięgają po kompozyt.
Zwolennicy naturalnych materiałów i ciepłych faktur z pewnością zainteresują się drewnianymi donicami i pojemniki oraz wiklinowymi osłonkami. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety — donice ceramiczne, jeśli nie są szkliwione — erodują pod wpływem warunków atmosferycznych i mogą pękać na mrozie. Drewno i wiklina źle reagują na dużą wilgotność, a kompozyt nie jest wykonany z naturalnych składników.
Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ręcznie zdobione, gliniane donice wpiszą się idealnie w subtelną, kobiecą aranżację, drewniane pojemniki na rośliny uzupełnią sielski, rustykalny taras, nie sprawdzą się natomiast w silnie zurbanizowanej, miejskiej przestrzeni i minimalistycznych projektach nowoczesnych ogrodów. Wśród tradycyjnych materiałów ciekawość powinny wzbudzić donice wykonane betonu architektonicznego.
Ten niezwykle wyrazisty surowiec stwarza zupełnie nowe możliwości w projektowaniu ogrodów i przestrzeni miejskich. Wyjątkowo wytrzymały, zapewnia bezproblemowe użytkowanie podczas zmieniających się warunków atmosferycznych oraz pozwala tworzyć elementy o dużych rozmiarach. Proste, oszczędne w wyrazie bryły to pomysł na wielkomiejski szyk i odświeżenie monotonnych, przesłodzonych, ogrodowych aranżacji.
Duże donice, w kolorze białym, czarnym, szarym czy turkusowym skontrastowane z intensywnymi, odważnymi barwami to propozycja, która dobrze się czuje w każdym projekcie architektonicznym - od przydomowego ogrodu, przez korytarze biurowców, aż po aranżację przestrzeni wokół nowoczesnego wieżowca. Donice i zieleń mogą więc być integralną częścią nie tylko wystroju, ale też architektury.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)