Wrzesień nie jest ostatnim miesiącem prac w ogrodzie. Jeszcze w październiku i listopadzie możemy wykonać prace i nasadzenia, które wiosną przyniosą wspaniałe efekty w postaci kwiatów, kwitnących krzewów i drzewek.
Azalie lubią ziemię kwaśną
Azalie, golterie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, żurawiny czy borówki wysokie lubią ziemię kwaśną, czyli taką, której pH wynosi 4,5-5,5. Jednak pamiętajmy, że gleba zbyt kwaśna jest świetnym miejscem do rozwoju grzybów pleśniowych, giną w niej pożyteczne bakterie.
W ogrodzie
Nasze ogrody jesienią mienią się kolorami. Kwitną marcinki, chryzantemy, zimowity i jesienne krokusy. Teraz jest ostatni moment na to, aby przenieść z tarasu i z ogrodu do domu donice z roślinami ciepłolubnymi. W listopadzie, gdy przymrozki staną się normą, może być już za późno. Szczególnej opieki wymagają trawniki. Trzeba je systematycznie oczyszczać z liści. Jesienią już nie nawozimy ziemi. Ponieważ trawa nadal będzie rosła, warto ją wykaszać, ale już nie tak często jak latem.
Staw i oczko wodne
Najlepiej przykryć staw siatką. Jeśli nie, pamiętajmy, aby zbierać z powierzchni wody opadłe z drzew liście. Jesienią rozdzielamy rośliny wodne i oczyszczamy je z martwych części. Jeśli nie jest jeszcze bardzo zimno, możemy dokarmiać ryby. Ale róbmy to rozsądnie, czyli podawajmy tyle pokarmu, ile natychmiast zjedzą. Resztę jedzenia trzeba odłowić.
Bożena Kraczkowska
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez