Ogrzej się klimatyzacją

2016-10-23 08:00:50 (ost. akt: 2016-10-20 14:52:33)
Ogrzej się klimatyzacją

Autor zdjęcia: Fotolia

Klimatyzacja coraz śmielej wchodzi do pomieszczeń mieszkalnych, zarówno w domkach, jak i blokach. O ile w biurach, sklepach czy pomieszczeniach technicznych używana jest głównie latem jako urządzenie chłodzące, o tyle w domach coraz częściej służy do ogrzewania.

Czy można ogrzać pomieszczenie klimatyzatorem? Oczywiście że tak. Musimy jednak mieć urządzenie posiadające funkcję grzania — tryb pompy ciepła. Większość proponowanych dziś urządzeń klimatyzacyjnych posiada taką funkcję. Klimatyzator taki to nic innego jak rewersyjna pompa ciepła, której działaniem można sterować w zależności od potrzeb.

Gdy jest ciepło, korzystamy z trybu „chłodzenie”, a gdy na zewnątrz temperatura spada, możemy klimatyzator ustawić w tryb „grzanie”. Spowoduje to odwrócenie procesu, dzięki czemu uzyskamy wydajne źródło ogrzewania w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany.

Oczywiste oszczędności


Planując ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem, warto wziąć pod uwagę zakres temperatur, w których dane urządzenie będzie działać bezawaryjnie. Dlaczego to ważne? Agregat zewnętrzny standardowego klimatyzatora może wyłączyć się automatycznie przy temperaturze ok. minus 5/10 stopni C.

Na rynku znajdują się także klimatyzatory stworzone z myślą o ogrzewaniu. Gwarantują one bezawaryjną pracę nawet do minus 25 stopni C. Ale bez obaw, gdyż w ostatnich latach polskie zimy są stosunkowo ciepłe, więc zagrożenie, że urządzenie się wyłączy lub jego praca będzie nieopłacalna, jest naprawdę minimalne. Warto natomiast wziąć pod uwagę zysk, jaki przyniesie energooszczędne ogrzewanie klimatyzacją w okresie jesiennym, zimowym, a także wiosennym. A latem — przyjemne chłodzenie.

Wspominając
o kosztach, warto zwrócić uwagę, aby klimatyzator posiadał sprężarkę w technologii Inverter. Przy odpowiednim doborze urządzenia gwarantuje to oszczędność na rachunkach i długowieczność urządzenia.

Lokalizacja wewnątrz i na zewnątrz


Aby wszystko działało bez zarzutu, trzeba wybrać optymalne miejsce do montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej naszej klimatyzacji. Jeśli chodzi o część klimatyzatora, która ma pracować wewnątrz pomieszczenia, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby ogrzane powietrze było równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu, by nie nawiewało bezpośrednio na domowników. Montując moduł zewnętrzny, wybierzmy takie miejsce, aby przy ewentualnej awarii czy też serwisie instalator miał swobodny dostęp do urządzenia.

Dodatkowo w przypadku klimatyzatorów typu split (z pompą ciepła) moduł zewnętrzny musi być zamontowany ok. 40-50 cm nad ziemią. Umożliwi to odpływ i gromadzenie kondensatu powstałego w trakcie odszraniania agregatu zewnętrznego. Nie montujmy też urządzenia blisko okien i drzwi wejściowych. W ten sposób hałas generowany przez pracujące urządzenie (głównie wentylator i sprężarka) nie będzie nam przeszkadzać.

Pamiętajmy


Aby nasza klimatyzacja służyła nam długie lata, najlepiej udać się do sklepu, w którym uzyskamy profesjonalną pomoc i informacje dotyczące klimatyzacji — pompy ciepła.

Specjalista doradzi nam, jakiego typu urządzenie sprawdzi się w naszych warunkach najlepiej oraz dostosuje je do możliwości montażu. Zakup urządzenia oraz montaż w firmie specjalizującej się w dziedzinie klimatyzacji gwarantuje prawidłowe i bezawaryjne użytkowanie klimatyzatora. Należy także pamiętać o serwisowaniu urządzenia, które jest niezbędne do zachowania gwarancji.
Bożena Kraczkowska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB