Dom modny od fundamentu aż po dach

2016-10-28 08:00:58 (ost. akt: 2016-10-25 14:17:37)
Dom, od fundamentów po dach, powinien być wybudowany w jednolitej stylistyce

Dom, od fundamentów po dach, powinien być wybudowany w jednolitej stylistyce

Autor zdjęcia: Blachotrapez

Moda dotyczy nie tylko ubrań, ale także trendów w branży budowlanej. Raz królują dachy skośne, innym razem płaskie, Raz do domów wkracza ceramika, aby zaraz potem zapraszać elementy cementowe. Oto kilka aktualności stylistycznych.

Ceramiczne, cementowe, bitumiczne, stalowe, z blachy, a nawet z drewna — rynek oferuje nam wiele materiałów. Przy wyborze ważne jest nie tylko zastosowanie, czyli gdzie chcemy użyć danego materiału, ale ostatnio, także wygląd. Zacznijmy od dachu, gdyż to on najbardziej rzuca się w oczy.

Śmiało możemy stwierdzić, że najczęściej wybieranym materiałem pokryciowym są dziś blachodachówki — mówi Antoni Luberda, ekspert producenta pokryć dachowych. — Trend ten obserwujemy już od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się on jeszcze przez długi czas. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — producenci oferują bowiem pokrycie, które przyciąga uwagę nowoczesnym i ciekawym wzornictwem, a tego właśnie zdają się aktualnie poszukiwać klienci — wyjaśnia ekspert.

Blachodachówka kusi przede wszystkim różnorodnością kształtów. Dostępne są wzory blachy, które upodabniają materiał do klasycznej i dobrze znanej dachówki ceramicznej lub takie — przygotowywane na podobieństwo gontów drewnianych. Różnorodność i oryginalność form stwarzają niemal nieograniczone możliwości plastyczne w kształtowaniu połaci dachowej.

Nie ma co ukrywać — kolor też jest ważny. Odpowiedni kolor dachu, w połączeniu z odcieniem ścian i stolarki otworowej, może przesądzić o wyglądzie całego budynku.

— Pod uwagę weźmy styl naszego domu, jego otoczenie i rzeźbę terenu — radzi Antoni Luberda. — Budynki o klasycznej estetyce najlepiej wyglądać będą z dachem w ciepłej tonacji, takiej jak czerwień, brąz czy kolor ceglany. W przypadku nowoczesnych willi możemy nieco zaszaleć i postawić na odważne połączenia. Tu dobrze sprawdzają się zielenie i odcienie niebieskiego.

Jeżeli jednak boimy się tak śmiałych zestawień zawsze pozostaje nam klasyczny i nie wychodzący z mody szary lub grafit — dodaje nasz ekspert. Pamiętajmy też, że ciemne dachy szybciej się nagrzewają. Ma to istotne znaczenie jeżeli pokoje na poddaszu planujemy wykorzystywać do celów mieszkalnych.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB