Żeby ciepło nie uciekło przez podłogę, zadbaj o izolację

2016-11-02 09:00:00 (ost. akt: 2016-11-02 08:51:55)

Remontując dom czy mieszkanie, należy pamiętać o wielu sprawach, które, jeśli ich nie dopilnujemy, mogą się później „zemścić” podczas użytkowania pomieszczenia. Jednym z ważniejszych elementów prac budowlanych jest izolacja posadzek. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Żeby ciepło nie uciekło przez podłogę, zadbaj o izolację

Autor zdjęcia: Kingspan Insulation

O odpowiednie wykonanie i zaizolowanie posadzki należy zadbać już na etapie budowy lub gruntownych prac remontowych. Jeśli zrobimy to źle, błędy mogą się objawić nawet po kilku latach użytkowania podłogi, a to niestety będzie się wiązać z dodatkowymi, często wysokimi kosztami naprawy. Aby tego uniknąć, warto użyć wysokiej jakości materiałów, które będą nam służyć przez długi czas.

Należy pamiętać, że dobra izolacja przyczyni się do oszczędności – dzięki niej zmniejszymy koszty ogrzewania. Jednak żeby tak się stało, trzeba postawić na dobry produkt. Wybierając materiał izolacyjny, zwróćmy uwagę na jego współczynnik przewodzenia ciepła. Te cieńsze, o niższych parametrach, zapewnią nam optymalną temperaturę i zmniejszą koszty ogrzewania. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym większy stopień izolacji. Cieńsze płyty izolacyjne doskonale sprawdzą się zarówno przy budowie nowych mieszkań, jak i przy remontowaniu istniejących. W gotowej podłodze maksymalną grubość warstwy izolacji wyznaczają otwory drzwiowe. Może to być problemem przy stosowaniu grubszych warstw, które mogą się zwyczajnie nie zmieścić. Cienkie warstwy o niskim poziomie przenikania ciepła sprawdzą się tu za to doskonale. Są również niezastąpione, jeśli chcemy zaizolować miejsca trudno dostępne, zapobiegają też powstawaniu mostków, przez które ciepło będzie uciekać.

Oprócz współczynnika przenikania ciepła, ważne są też inne parametry izolacji, np. jej odporność na ściskanie. Nieodpowiednio dobrana pod tym względem warstwa izolacyjna w przypadku ogrzewania podłogowego może sprawić, że zamiast posadzki, ogrzewane będzie podłoże. To z kolei doprowadzi do niepotrzebnych strat, zarówno ciepła, jak i pieniędzy. „W przypadku tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi, jak i izolacji płyt balkonowych, bardzo ważną cechą jest skuteczność izolatora przy jego minimalnej grubości” – mówi Dawid Strzała, ekspert z firmy produkującej materiały izolacyjne. Ważne jest także to, z czego wykonana jest izolacja. Świetnie sprawdzą się np. pianka rezolowa, która nadaje się zarówno do powierzchni ogrzewanych, jak i nieogrzewanych, a także na balkon czy taras.

jm

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB