Sam zbuduj ptasią stołówkę

2016-11-05 08:00:42 (ost. akt: 2016-11-04 12:21:52)
Sam zbuduj ptasią stołówkę

Autor zdjęcia: Śnieżka

Zbudowanie w ogrodzie karmnika dla ptaków pomoże naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać zimę, a jednocześnie umożliwi nam ich obserwację. Ptasią stołówkę możemy wykonać samodzielnie. Warto do pracy zaprosić dzieci. Zbudowany wspólnie karmnik z pewnością da wiele satysfakcji i radości.

Wykonany z drewna karmnik to nie tylko bezpieczna przystań dla okolicznych ptaków, ale także ciekawa ozdoba naszego ogrodu. — Samodzielne zbudowanie karmnika nie jest trudne i z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji — mówi nasz ekspert Piotr Drogoń. — Pamiętajmy, że jego wielkość musi być dostosowana do odwiedzających go ptaków, a sama konstrukcja nie może posiadać niebezpiecznych elementów, takich jak np. wystające wkręty czy gwoździe. Pękania drewna wzdłuż słojów możemy uniknąć, jeśli wcześniej wiertarką nawiercimy otwory pod wkręty — dodaje.

Niezbędne materiały


Do wykonania karmnika potrzebujemy: sosnowej deski o szerokości 25 cm i długości 120 cm, kantówki o szerokości 2 cm i długości 120 cm oraz dwóch kątowników. Przygotujmy również wkręty do drewna, małe gwoździe, papier ścierny, wkrętarkę, młotek, metrówkę oraz odpowiedni impregnat do drewna.
Pracę zaczynamy od zbudowania podstawy konstrukcji, czyli podłogi karmnika oraz przykrywającego ją daszku. Tniemy sosnową deskę na trzy odcinki: podłoga o długości 35 cm, pierwsza połać daszku — 42,5 cm długości oraz 25 cm szerokości i druga połać daszku — 42,5 cm długości i 23 cm szerokości. Teraz tniemy kantówki na cztery odcinki po 18 cm długości oraz dwa odcinki po 21 cm długości. Cztery krótsze zacinamy dodatkowo na końcach pod kątem 45 stopni, co pozwoli stabilnie osadzić na nich daszek karmnika. Krawędzie kantówek oraz daszka wygładzamy papierem ściernym. Następnie obie części daszka skręcamy ze sobą za pomocą kątownika.

Montaż


Montaż zaczynamy od złączenia kantówek: za pomocą kantówki o długości 21 cm skręcamy ze sobą wkrętami dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtarzając tę czynność jeszcze raz, uzyskujemy konstrukcję pod daszek, którą trzeba zamocować do podłogi. W każdym z narożników podłogi wykonujemy wiertarką jeden otwór. Następnie, przy pomocy wkrętów do drewna przykręcamy w te miejsca połączone ze sobą kantówki. Następnie za pomocą wkrętów przytwierdzamy do konstrukcji daszek.

Malowanie


Karmnik warto zabezpieczyć przed deszczem i śniegiem. Najlepiej zastosować naturalne środki, które nie zaszkodzą ptakom. — Możemy zastosować np. bezbarwny pokost lniany — to naturalny, tradycyjny podkład przeznaczony do impregnacji drewna, opracowany na bazie zagęszczonego oleju lnianego, dzięki czemu głęboko wnika w podłoże, zabezpieczając drewno przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci oraz wpływem czynników atmosferycznych — radzi Piotr Drogoń. — Karmik zabezpieczamy pokostem lnianym tylko z zewnątrz — w środku pozostawiając naturalne surowe drewno — dodaje.

Wybierz miejsce


Karmnik najlepiej postawić w ustronnym miejscu ogrodu, trudno dostępnym dla drapieżników np. kotów. Dobrze, aby w pobliżu były zarośla i krzaki, gdzie ptaki będą mogły schronić się w razie niebezpieczeństwa.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB