Jak pozbyć się kamienia z rur i z kranów

2016-11-08 08:52:10 (ost. akt: 2016-11-04 12:57:08)
Jak pozbyć się kamienia z rur i z kranów

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Twarda woda jest przyczyną m.in. powstawania kamienia. Obecność kamienia z kolei to trudny do wyczyszczenia osad czy nierównomierny strumień wody płynącej z naszego kranu. Utrzymywanie się takiego stanu przez dłuższy czas może uszkodzić armaturę. Podpowiadamy więc, jak skutecznie walczyć z tym problemem i dlaczego nie wolno go ignorować.

Problem twardej wody dotyczy coraz większej liczby polskich domów. Chociaż nie ma żadnych badań ani statystyk, które dowodziłyby zły wpływ twardej wody na zdrowie ludzi, to jednak wiadomo, że niszczy urządzenia sanitarnych i AGD. Skąd to wiadomo? Wystarczy dobrze się przyjrzeć.

Terminem „twarda” określamy wodę zawierającą znaczne stężenie soli wapnia i magnezu. To właśnie te związki są odpowiedzialne za wytwarzany podczas gotowania osad tzw. kamień kotłowy. Długotrwałe działanie twardej wody powoduje gromadzenie się nieczystości w instalacjach czy sprzętach.

Zatykanie przewodów czy odkładanie się na grzałkach, zaworach i uszczelkach znacznie skraca ich żywotność. W przypadku urządzeń służących do przygotowywania potraw, twardość wody wpływa także na ich wartość smakową. Nie dziwi więc fakt, że oferta środków zwalczających osad jest niezwykle szeroka. Czy wiemy jednak jak prawidłowo ich używać?

Sok z cytryny


Do czyszczenia warto wypróbować sok z cytryny. Wystarczy nasączyć nim watę lub gazę i pozostawić w miejscu z uporczywymi zabrudzeniami na ok. półtorej godziny, a potem spłukać ciepłą wodą i wypolerować suchą ściereczką. Armatura powinna odzyskać swój dawny blask. Podobnie możemy zadziałać octem.

Dostępne środki chemiczne pomimo swojej skuteczności nie są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem. Pozostawianie ich na powierzchni baterii lub intensywne szorowanie może znacznie uszkodzić zewnętrzną powłokę armatury. Powinniśmy nie dopuszczać do sytuacji, w której nagromadzenie osadu wymaga jej długotrwałego czyszczenia.

Konieczne jest więc regularne przecieranie zabrudzonej baterii i comiesięczne usuwanie kamienia z regulatora.
Oprócz względów estetycznych, takie działanie pozwoli utrzymać wysoki poziom funkcjonalności. Nieczyszczony osad może bowiem zatykać przewody, zwiększając jednocześnie wewnętrzne ciśnienie. To z kolei doprowadza do rozszczelnienia baterii.

Przeczytaj zanim użyjesz


Czyszcząc armaturę, ważne aby dostosować rodzaj detergentów do jej konkretnego typu. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa materiał, z jakiego został on wykonany.

— W przypadku armatury o chromowanych wykończeniach, korzystanie ze żrących specyfików czy ostrych myjek może uszkodzić powierzchnię armatury — przestrzega nasz ekspert Aneta Dziedzina. —Zastosowanie znajdzie tu więc delikatny roztwór wody z płynem do naczyń. Baterie patynowe lub mosiężne natomiast reagują negatywnie na chemiczne środki czystości, które mogą odbarwić ich powierzchnię. Przy tego typu modelach, sprawdzi się roztwór wody z octem — dodaje ekspert.

Aby mieć pewność, że czyszczenie nie uszkodzi armatury, warto zaopatrzyć się w miękką, bawełnianą ściereczkę. W przeciwieństwie do szorstkich czy drucianych gąbek nie rysują one zewnętrznej powłoki.

Zwalczanie problemu u źródła


Można też zmiękczyć wodę. Służą do tego specjalistyczne zmiękczacze. Można też wymienić starą armaturę na model przystosowany do "kamiennych" warunków. — Coraz częściej słuchawki natryskowe wyposażone są np. specjalną gumową nasadkę, umieszczoną na powierzchni talerza natryskowego, która zapobiega wydostawaniu się kamienia na zewnątrz. Aby utrzymać go w dobrym stanie, wystarczy zdjąć element i delikatnie przecierając, usunąć osad — wyjaśnia Aneta Dziedzina.

Kupując baterię łazienkową, warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję, a dokładnie na trwałą głowicę ceramiczną, wyposażoną w system, który zapobiega osadzaniu się kamienia. Znaczne ułatwienie w czyszczeniu stanowi natomiast zdejmowany napowietrzacz. Wyprofilowane sitko i odporny na osad materiał, z jakiego jest on wykonywany, zatrzymują nieczystości. Aby się ich pozbyć, wystarczy odkręcić element i przepłukać go pod bieżącą wodą.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB