Zmiany w przepisach poprawią "jakość” cieplną domu

2016-11-17 08:34:54 (ost. akt: 2016-11-17 11:05:38)
Zmiany w przepisach poprawią jakość” cieplną domu

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Już na początku 2017 roku zacznie obowiązywać zmienione rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki w kwestii przenikania ciepła. Nowe przepisy będą nieco zaostrzone.

Zmiany w przepisach będą niewielkie, ale sprawią, że otrzymamy od producentów produkty o znacznie lepszych parametrach energooszczędnych. Najniższa wartość przenikania ciepła jest ważna szczególnie w przypadku drzwi i okien, które zawsze będą generować pewną stratę ciepła. Wybierając nowoczesne rozwiązania, możemy ją zniwelować do minimum. Pilnować tego będzie rozporządzenie, które będzie wymagało, żeby przenikanie ciepła w pomieszczaniach mieszkalnych czy biurowych było niższe prawie o 10% w stosunku do obecnych wymagań.

Poprzednie rozporządzenie, z roku 2013, ustalało maksymalną wartość przenikania ciepła dla poszczególnych składowych, takich jak: ściany, dachy, okna, drzwi czy stropy i stropodachy. W przypadku okien parametr Uw, określający stopień przenikania ciepła dla całej ich konstrukcji, nie mógł być wyższy niż 1,3 W/m2K, a w przypadku okien połaciowych 1,5 W/m2K.

Od 2017 roku prawo będzie bardziej restrykcyjne i norma Uw zostanie wyśrubowana do 1,1 W/m2K dla wszystkich rodzajów okien, za wyjątkiem okien połaciowych, dla których nową maksymalną wartością będzie 1,3 W/m2K. Wszystkie podane wartości dotyczą oczywiście pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, w których temperatura nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza.

Uw, co to jest?


Współczynnik Uw, gdzie „w” w tym przypadku pochodzi od angielskiego „window”, określa ile ciepła przenika przez 1 metr kwadratowy okna. Obliczany jest z prostego wzoru: strumień ciepła dzieli się na powierzchnię okna pomnożoną przez różnicę temperatur po obu stronach okna. Jednostką strumienia ciepła jest Wat, powierzchnia podawana jest w metrach kwadratowych, zaś temperatura w stopniach Kelwina.

Niższy znaczy lepszy


Im parametr Uw jest niższy tym lepiej. Zmiana w rozporządzeniu wpłynie pozytywnie na ogólną energooszczędność budynków. - Od kilku lat obserwujemy wzrost świadomości klientów, którzy nie kierują się głównie ceną i zwracają uwagę na parametry energooszczędne – twierdzi Marcin Demski, ekspert firmy produkującej okna dachowe.

— To właśnie użytkownicy najwięcej zyskają na zmianie przepisów, ponieważ wyśrubowanie normy daje po prostu lepsze parametry energooszczędne produktów. Sami producenci niewiele stracą, gdyż na długo przed wejściem w życie przepisów produkowali okna o odpowiednich parametrach cieplnych. Jak widać na przełomie ostatnich lat wiele zmieniło się w tej kwestii na lepsze, ale nie możemy zapominać, że dzięki nowym technologiom jesteśmy w stanie uzyskiwać jeszcze lepsze parametry izolacji cieplnej — dodaje nasz ekspert.

To jeszcze nie koniec zmian


Zmiany w rozporządzeniu nie zatrzymają się tylko na tych, które wejdą w życie w styczniu 2017 roku, ponieważ po czterech latach czeka nas kolejny wzrost wymagań względem producentów. W 2021 roku parametr Uw będzie mógł wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K dla wszystkich okien i 1,1 dla okien połaciowych.
kr

Kto według Ciebie najbardziej skorzysta na wyżej wymienionych zmianach w przepisach?
Użytkownicy budynków
50%
Producenci materiałów budowlanych
50%


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB