Już na początku 2017 roku zacznie obowiązywać zmienione rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki w kwestii przenikania ciepła. Nowe przepisy będą nieco zaostrzone.
Uw, co to jest?
Współczynnik Uw, gdzie „w” w tym przypadku pochodzi od angielskiego „window”, określa ile ciepła przenika przez 1 metr kwadratowy okna. Obliczany jest z prostego wzoru: strumień ciepła dzieli się na powierzchnię okna pomnożoną przez różnicę temperatur po obu stronach okna. Jednostką strumienia ciepła jest Wat, powierzchnia podawana jest w metrach kwadratowych, zaś temperatura w stopniach Kelwina.
Niższy znaczy lepszy
Im parametr Uw jest niższy tym lepiej. Zmiana w rozporządzeniu wpłynie pozytywnie na ogólną energooszczędność budynków. - Od kilku lat obserwujemy wzrost świadomości klientów, którzy nie kierują się głównie ceną i zwracają uwagę na parametry energooszczędne – twierdzi Marcin Demski, ekspert firmy produkującej okna dachowe.
To jeszcze nie koniec zmian
Zmiany w rozporządzeniu nie zatrzymają się tylko na tych, które wejdą w życie w styczniu 2017 roku, ponieważ po czterech latach czeka nas kolejny wzrost wymagań względem producentów. W 2021 roku parametr Uw będzie mógł wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K dla wszystkich okien i 1,1 dla okien połaciowych.
kr
Użytkownicy budynków
50%
|
Producenci materiałów budowlanych
50%
|
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez