Wentylacja zimą musi być sprawna

2016-11-18 08:00:37 (ost. akt: 2016-11-17 10:00:30)
— Kontrolę przewodów kominowych powinien zawsze przeprowadzać uprawniony do tego kominiarz — mówi Sebastian Kryger, mistrz kominiarski z Olsztyna.

— Kontrolę przewodów kominowych powinien zawsze przeprowadzać uprawniony do tego kominiarz — mówi Sebastian Kryger, mistrz kominiarski z Olsztyna.

Autor zdjęcia: Materiały prywatne

Sezon grzewczy ruszył pełną parą. Piece, kotły, kominki... i czad. Ten podstępnie działający tlenek węgla co roku zabija kilkadziesiąt osób. Warto więc przed zimą sprawdzić w naszych domach drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, gdyż źle eksploatowane mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Warto też pomyśleć o zainstalowaniu odpowiednich czujników.

Jak uchronić się przed zatruciem czadem i sprawić, aby przez całą zimę ogrzewanie domu przebiegało bezawaryjnie i bezpiecznie? Przede wszystkim, jeszcze przed zimą zaprosić do domu kominiarza.

— Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi ogólnopolską akcję pod hasłem “Zaproś kominiarza” — przypomina Jarosław Sawicki, wiceprezes KIK Oddział Warmińsko-Mazurski. — To, ile razy w roku powinno się przeprowadzać czyszczenie przewodów kominowych, określa rozporządzenie MSWiA. Jeśli ogrzewamy nasze domy urządzeniami na paliwa stałe (węglem, drewnem), to czyszczenie powinno się odbywać co 3 miesiące, jeśli natomiast gazem lub olejem — co 6 miesięcy. Natomiast przewody wentylacyjne — raz w roku. I zawsze prace te powinien wykonywać wykwalifikowany kominiarz — dodaje prezes Jarosław Sawicki.

O co ten szum?


Dlaczego dbanie o przewody kominowe jest tak ważne? Otóż, przy paleniu opałem o niskiej kaloryczności i dużej zawartości substancji smolistych, na ściankach nie czyszczonego komina osadza się sadza szklista. Zapalenie się tej sadzy może spowodować wzrost temperatury wewnątrz przewodu kominowego do ponad 1000 st. C. Pamiętajmy, że znaczna część przewodu zazwyczaj przebiega wewnątrz domu.

Tak wysoka temperatura może doprowadzić do pęknięcia przewodu kominowego i zapalenia się elementów drewnianych przylegających do komina. Jednocześnie temu zjawisku towarzyszy wyrzut iskier na połać dachową, co grozi pożarem całego domu.Kwestię kontroli przewodów kominowych reguluje natomiast Prawo budowlane.

— Prawo to zobowiązuje administratorów budynków do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych co najmniej raz w roku. Po przeprowadzeniu kontroli otrzymamy protokół, w którym będą wskazania co ewentualnie należy poprawić. Tę kontrolę także powinien przeprowadzić mistrz kominiarski — podkreśla prezes Sawicki.

Nie zaklejaj kratek wentylacyjnych


Wielu z nas, bojąc się zimna i przeciągów, zakleja kratki wentylacyjne. To wielki błąd, gdyż w ten sposób przerwany zostaje ciąg powietrza, a co za tym idzie, jego dobra cyrkulacja. Uniemożliwia to usuwanie z pomieszczenia mieszkalnego zużytego powietrza, jak również zanieczyszczonego np. tlenkiem węgla powietrza, co może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia mieszkańców.

Nowoczesne budownictwo wyposaża domy i mieszkania w bardzo szczelne drzwi i okna. Natomiast w starych budynkach wymienia się okna i drzwi drewniane na nowoczesne — plastikowe i bardzo szczelne.

— To sprawia, że do mieszkania napływa zbyt mało powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzeń grzewczych, jak również prawidłowej pracy wentylacji — mówi Jarosław Sawicki. — Warto więc codziennie, nawet zimą, wietrzyć pokoje, kuchnie i łazienki. Tu znowu zwrócę uwagę na to, aby nie zaklejać, bądź w inny sposób nie zasłaniać kratek w drzwiach do łazienki i kuchni. Po to producent je tam umieścił, aby w mieszkaniu odbywała się prawidłowa cyrkulacja grawitacyjna powietrza — dodaje.

Sprawdź sam


Jak sprawdzić czy w kanale wentylacyjnym jest prawidłowy ciąg powietrza? Najprościej jest zbliżyć do otworu kartkę papieru lub zapaloną zapalniczkę. Kartka i płomień powinny nachylić się w stronę otworu. Bardziej fachowo podejdzie do tego kominiarz, używając anemometru.

Warto przeprowadzić taki sprawdzian, gdyż ciąg w kanałach wentylacyjnych, z różnych powodów może się odwrócić i zamiast wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz, zacznie je wtłaczać do mieszkania.

Może zatrułeś się czadem?


Jeśli masz duszności nie spowodowane chorobą, np. astmą, odczuwasz zawroty i ból głowy, mdłości czy jesteś bardzo osłabiony — to znak, że być może padłeś ofiarą tlenku węgla. Należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, wezwać pogotowie i straż pożarną. Nie lekceważmy powyższych zagadnień — stawką jest nasze mienie, zdrowie a nawet życie.
Kr



Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB