Ze względu na szkodliwość zawartych w eternicie włókien azbestu, materiał ten został zakazany i nie może być stosowany od dwóch dekad.
Autor zdjęcia: Fotolia.com
Na pierwszy rzut oka nasze domy i bloki zmieniły kolor z szarego na... no właśnie. Czasami fantazja inwestorów może zadziwiać. Są zarówno pozytywne, jak i negatywne tego przykłady. Jak zatem zmieniało się budownictwo na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci?
Stare na nowe, drewniane na PVC
U nas również od lat 90. budynki takie zaczęto na szeroką skalę docieplać styropianem i drewniane okna wymieniać na te wykonane z PVC. A propos okien. Dziś dwuszybowe zastępuje się trzyszybowymi, a nawet czteroszybowymi. Rozwiązanie takie jest bardziej energooszczędne.
PRL pokryty sidingiem
W latach 90. nasz rynek zalała popularna do dziś płyta gipsowo-kartonowa. Nadaje się zarówno na ścianki działowe, jak i wykończenie poddaszy. W tym roku ten "wynalazek", który zaczęto stosować w Stanach Zjednoczonych, kończy sto lat!
Niesławna kariera eternitu
Nie można zapomnieć o blachodachówce. To nadal popularne pokrycie dachu stosowane w budownictwie, które zastąpiło eternit. Ze względu na szkodliwość zawartych w nim włókien azbestu, które odkładają się w płucach, materiał ten został zakazany i nie może być stosowany od dwóch dekad. Pisząc o eternicie, nie można nie wspomnieć o popularnych niegdyś pustakach żużlowych. Były niedrogie i, co ważne, mając formy, można było wykonać je samemu na placu budowy. Ich wadą była jednak niebezpieczna promieniotwórczość. Co ciekawe, nadal są oferowane na aukcjach internetowych. Nie każdemu jednak przypadają do gustu. Wystarczy przeczytać opinie. Oto jedna z nich: „Jakich argumentów mam użyć, aby odradzić mojemu chłopakowi pomysł zakupu pustaków żużlowych do budowy domu?”.
I rura nie pęka
Teraz kolej na instalacje. Grzejniki żeliwne zastąpione zostały przez blaszane. Popularne stało się również ogrzewanie podłogowe i kominki z płaszczem wodnym. Minęła era rur metalowych stosowanych w instalacjach wodnych. Teraz prym wiodą te wykonane z PVC, które są łatwiejsze i szybsze w montażu. W końcu... przyzwyczailiśmy się do picia wody z kubeczków plastikowych.
Klockowate wille do przeróbki
Osobnym tematem jest budownictwo wiejskie. W latach komuny, nie przejmowano się zbytnio otaczającym krajobrazem i również na warmińskich wsiach budowano typowe PRL-owskie kloce. Przez kilka dziesięcioleci część z nich została całkiem udanie przebudowana, niestety, wiele z nich straszy nadal.
woj
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez