Jak krok po kroku wymienić gniazdko

2016-11-29 08:41:53 (ost. akt: 2016-11-29 13:38:52)
Jak krok po kroku wymienić gniazdko

Autor zdjęcia: Proline

Wkładasz wtyczkę do kontaktu, a tu nagle błysk, trzask i gaśnie światło. Gniazdko nadaje się tylko do wymiany. Jeśli masz trochę wiedzy i jesteś sprytny, możesz spróbować sam dokonać naprawy. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wymiana uszkodzonego gniazdka nie niczym trudnym pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad, a pod ręką odpowiednie narzędzia.
Stojąc w obliczu np. awarii gniazdka elektrycznego nie trzeba od razu wzywać fachowca, a co za tym idzie — płacić za jego przyjazd oraz robociznę. Drobnych napraw, z którymi z powodzeniem możemy poradzić sobie sami jest naprawdę wiele. Wymiana gniazdka elektrycznego to jedna z nich.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, kiedy zauważymy, że po podłączeniu odbiornika w gniazdku iskrzy lub też dochodzą z niego podejrzane trzaski, lepiej nie zwlekać z podjęciem odpowiedniego działania. Szybka reakcja potrzebna jest także w sytuacji, gdy zauważymy, że na obudowie kontaktu widoczne są nadpalenia. Mogą one być oznaką tego, że obluzował się jeden z przewodów przyłączeniowych.

Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wymiana gniazdka nie jest ani trudna, ani niebezpieczna. Z powodzeniem poradzi sobie z nią nawet początkująca „złota rączka”. Odrobina wiedzy i właściwe narzędzia pozwolą sprawnie rozeznać się w sytuacji i zaradzić problemowi.

1

Przystępując do prac związanych z naprawą gniazdka czy montażem żyrandola, pamiętajmy o uprzednim odłączeniu zasilania instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to odcinając prąd głównym wyłącznikiem lub przynajmniej przeznaczonym do odłączania danego obwodu. Takie postępowanie pozwoli na bezpieczną pracę, bez ryzyka porażenia prądem.

2

Aby upewnić się, że w gniazdku nie ma napięcia, powinniśmy sprawdzić to dodatkowo za pomocą próbnika napięcia. To niezwykle przydatne narzędzie, którego nie może zabraknąć w naszej skrzynce.

Do pracy przy sprzęcie podłączonym do instalacji elektrycznej, powinniśmy używać specjalnych przyborów przeznaczonych do prac elektrotechnicznych. Ich powierzchnia, poza małym fragmentem części roboczej, pokryta jest specjalną warstwą izolacji odpornej na napięcie do 1000V, czyli znacznie wyższe niż w domowej sieci elektrycznej, które wynosi 230V.

3

Gdy odłączyliśmy zasilanie instalacji elektrycznej i przy pomocy próbnika napięcia upewniliśmy się, że w gniazdku nie ma napięcia, możemy przystąpić do jego wymiany. Zaczynamy od demontażu obudowy. Po jej zdjęciu, warto przyjrzeć się schematowi podłączenia zasilania. Dla pewności możemy nawet sfotografować je za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Pozwoli to uniknąć ewentualnej pomyłki przy dalszych czynnościach.

4

Po odłączeniu starego kontaktu, przystępujemy do zamontowania następcy. W najpopularniejszych modelach gniazd przewody mocowane są na specjalne zaciski lub śruby. Zanim je podłączymy, powinniśmy zdjąć z przewodów odpowiednio duży fragment izolacji.

5

Kolejną czynnością jest montaż przewodów do gniazdka. W nowych instalacjach będą trzy: fazowy: L — w izolacji czarnej lub brązowej; neutralny: N — niebieski oraz przewód ochronny: PE, najczęściej w zielono-żółtej izolacji. W takich przypadkach stosujemy wyłącznie gniazda z uziemieniem. Przewód ochronny podłączamy do zacisku górnego (połączonego z bolcem ochronnym), neutralny do zacisku oznaczonego literą N natomiast fazowy do oznaczonego L. Jeśli na gniazdku nie ma oznaczeń, warto przyjąć zasadę, że przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego — patrząc od przodu gniazda — a fazowy do lewego. Jeśli mocowanie przewodów w gniazdku odbywa się przy pomocy śrub, pamiętajmy o ich mocnym dokręceniu.

6

Po zamocowaniu gniazdka do puszki w ścianie oraz montażu jego obudowy, należy włączyć zasilanie i sprawdzić działanie próbnikiem lub — jeśli takowy posiadamy — multimetrem cyfrowym, ustawionym na pomiar napięcia prądu zmiennego. Dopiero po upewnieniu się, iż wszystko działa właściwie, możemy do gniazdka podłączyć urządzenia.
kr

Komentarze (8)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elektryk #2127164 | 147.148.*.* 4 gru 2016 20:29

    zasadnicza kwestia zanim zaczniesz cokolwiek zmieniać w elektryce zrób uprawniania -.- niby proste jest zmienić, ale wziąć na siebie odpowiedzialność za utratę życia bądź zdrowia osoby,która może ulec wypadkowi przy nie fachowym zmienieniu czegoś elektrycznego chyba nie jest już takie proste Pozdrawiam -.- ps: napisze do redakcji oraz stowarzyszenia elektryków polskich o pana degradacje bo teraz naraża pan na utratę życia lub zdrowia innych ludzi

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Dziekuje #2127134 | 178.36.*.* 4 gru 2016 19:14

    Witam ..przez takie rady zanika praca elektryka..

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ?!?!?! #2127062 | 37.80.*.* 4 gru 2016 16:36

    Błysk i trzask to bedzie ale po wymianie gniazdka dzieki takim beznadziejnym poradom !! Dno!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. noo #2123845 | 37.8.*.* 30 lis 2016 10:37

    Może napisz autorku jeszcze kilka porad, jak co zrobić i fachowcy już wcale nie będą potrzebni. Mój mąż potrafi zrobić w domu parę rzeczy, ale nigdy nie pozwoliłabym mu na grzebanie w prądzie. Wolę zachować i dom i męża.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. elektryk #2123750 | 89.229.*.* 30 lis 2016 07:33

    Ten tzw. "artykuł" pisał kompletny dyletant, a jego rady mogą narazić potencjalnych domorosłych fachowców i otoczenie na smierć. Kto dopuszcza do publikowania takich bzdur. Ten ktoś tak potrafi naprawiać gniazdko- jak potrafi pisać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. Obserwator #2123504 | 195.167.*.* 29 lis 2016 18:11

    "Jak krok po kroku wymienić gniazdko" Jak to zrobić w praktyce? Wezwać osobe, która ma uprawienia do takich prac! "Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa wymiana gniazdka nie jest ani trudna, ani niebezpieczna." To tak samo jak z pisaniem tekstów do gazety. Wystarczy znać literki i umieć je poskładać w wyrazy, a następnie w zdania. "PE, najczęściej w zielono-żółtej izolacji." Nie "najczęściej", a ZAWSZE! Inne użycie żyły o takim kolorze izolacji u osoby z uprawnieniami może skończyć się ich utratą! A jaka ma być długość tego przewodu? Może napiszcie jeszcze co zrobić w przypadku instalacji z przewodami dwużyłowi? Jak połączyć uziemienie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)