Niezależnie od rodzaju wykończenia podłogi podstawową, prawie codzienną czynnością pielęgnacyjną jest zamiatanie i odkurzanie. To najlepszy sposób, aby uniknąć uszkodzeń w postaci np. zarysowań powstałych wskutek działania drobin piasku.
Jak dbać o podłogę drewnianą? Mamy do dyspozycji dwa podstawowe rozwiązania: impregnujące oraz powłokowe. Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu olejów oraz wosków, drugi — lakierów.
Dobry lakier nie tylko zabezpieczy zewnętrzną warstwę podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również sprawi, że łatwo będzie utrzymać ją w czystości. Nie warto więc na nim oszczędzać. Za pomocą konkretnego lakieru można też nadać podłodze wysoki połysk, wykończenie matowe czy też satynowe.
Druga technika to olejowanie. Polega ona na użyciu olejów na bazie naturalnych składników, które łatwo wnikają w strukturę drewna. Działają więc od wewnątrz, zabezpieczając drewniany parkiet, nadając mu bardziej „szlachetny” wygląd, atrakcyjnie podkreślając usłojenie i rysunek. Plusem olejowania jest też to, że zaimpregnowana tym sposobem podłoga nie elektryzuje się, dzięki czemu nie osiada na niej kurz.
Woskowanie podnosi odporność na działanie płynów. Wosk świetnie sprawdza się w miejscach, gdzie podłoga drewniana jest narażona na intensywne i zróżnicowane obciążenia.
Rozwiązania olejowe i woskowe dają możliwość ich renowacji w trakcie użytkowania, bez potrzeby kosztownych i uciążliwych prac związanych ze szlifowaniem i tymczasowym wyłączeniem powierzchni z użytkowania.
Jeśli jednak nie mamy czasu, by głowić się nad sposobami odpowiedniej impregnacji wybranej podłogi, zastanówmy się, czy nie lepiej zdecydować się na nawierzchnię wcześniej już zabezpieczoną. Fabryczne, wykonane w kontrolowanych warunkach powłoki są z reguły trwalszymi rozwiązaniami w porównaniu z zabezpieczeniami wykonanymi ręką fachowca bezpośrednio na surowcu, gdzie wiele czynników jest poza kontrolą.
Laminat z połyskiem to mieszanka drewnopochodnych surowców i syntetycznych dodatków. Zaletą takiego połączenia jest wygląd, z powodzeniem imitujący prawdziwe drewno. Minusem natomiast jest to, że nawierzchnia laminatu elektryzuje się i przyciąga drobiny kurzu. Taką podłogę najlepiej więc często przecierać, używając suchego mopa z mikrowłókien lub specjalnego środka antystatycznego w połączeniu z wilgotnym mopem.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez