Jak się zabrać za świąteczne porządki? Mamy na to 4 sposoby

2016-12-10 08:00:58 (ost. akt: 2016-12-08 08:50:32)

Zaczął się grudzień, zatem to oficjalne – święta Bożego Narodzenia za pasem. A to oznacza poszukiwania idealnej choinki, kupowanie prezentów, strojenie domu i... Skończyły się wymówki – świąteczne porządki czas zacząć!

Jak się zabrać za świąteczne porządki? Mamy na to 4 sposoby

Autor zdjęcia: Fotolia

Wszyscy chcemy, żeby na święta nasz dom lśnił czystością. Tylko jak tego dokonać i nie zwariować? Wystarczy zastosować w praktyce poniższe rady.

1. Zaplanuj wcześniej pracę


Porządki na ostatnią chwilę to bardzo zły pomysł. Przed samymi świętami zajęć i tak będzie dość, dlatego postaraj się przygotować rozsądny plan działania. Najlepiej zacząć już 2 tygodnie przed Wigilią. Za wcześnie? Pamiętaj, że pracy jest dużo, a rozłożona w czasie, mniej zmęczy.

Zacznij od rzeczy najtrudniejszych – uporządkowania rzeczy w szafkach, szufladach, sprzątania rzadko otwieranych zakamarków, wyrzucania niepotrzebnych przedmiotów. Potem zajmij się oknami, w końcu przejrzystość szyb to jeden z warunków dostrzeżenia pierwszej gwiazdki! Jeśli masz dywany, wytrzep je wcześniej, jednak odkurzanie i mycie podłóg zostaw na później. W ferworze świątecznych przygotowań niejedno nam się może na nie rozlać czy rozsypać.

2. Zgromadź potrzebny ekwipunek


Żeby porządki przebiegły jak należy, potrzebny jest odpowiedni sprzęt i chemia gospodarcza. Szmatki, ścierki, mop, sprawny odkurzacz, środki do czyszczenia różnych powierzchni...

Zgromadź to, co potrzebne, a będziesz mieć spokojniejszą głowę. W wielu przypadkach preparaty czyszczące możesz wykonać samodzielnie, np. umywalkę czy wannę z powodzeniem wyszorujesz roztworem z octu i sody, a sok z cytryny przyda się przy usuwaniu rdzy i kamienia.

3. Podziel obowiązki


Ty ostatkiem sił szorujesz podłogi, a reszta domowników oddala się w bliżej nieokreślonym celu i kierunku? Trzeba to zmienić. W przedświąteczne porządki powinna być zaangażowana cała rodzina. Zadbajcie o to, żeby nie był to przykry obowiązek, ale okazja do wspólnego spędzania czasu.

Niech każdy zajmie się tym, co umie najlepiej. Dzieci mogą wytrzeć kurze z mebli, silny mężczyzna z pewnością poradzi sobie z odkurzaczem, a perfekcjonista niech pucuje okna. Ważne, żeby każdy miał zadanie i swój wkład w świąteczne przygotowania.


4. Niech praca będzie przyjemnością


Często w ferworze świątecznych przygotowań umyka nam to, co w tym czasie najważniejsze – radość. A kto powiedział, że sprzątanie nie może być przyjemne?

W tym celu wystarczy zadbać o szczegóły i przede wszystkim swoje nastawienie. Włącz świąteczną muzykę, zapal świecę o zapachu jabłek i cynamonu lub świerku, zaangażuj do pomocy dzieci – niech świąteczne porządki potraktują jako przygotowanie domu na odwiedziny Świętego Mikołaja!
jm

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. perfekcyjna pani domu :) #2132167 | 5.172.*.* 10 gru 2016 14:50

    Dom,mieszkanie to się sprząta na co dzień a nie od święta. Śmieszy mnie mycie okien z okazji świąt i trzepanie dywanów.To się robi jak plaga w tym okresie. Osoby pracujące na 3 zmiany są trochę usprawiedliwione. Zagonić rodzinkę do pomocy. No to lenie minusujcie :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz