Salon z czerwoną cegłą w tle

2016-12-29 08:00:48 (ost. akt: 2016-12-28 13:03:18)
Cegła jest uniwersalna i ładnie prezentuje się m.in. salonie. Jest też bardzo praktyczna.

Cegła jest uniwersalna i ładnie prezentuje się m.in. salonie. Jest też bardzo praktyczna.

Autor zdjęcia: CRH Klinkier

Naturalna uroda cegieł przeżywa prawdziwy renesans. Od rustykalnego, poprzez skandynawski, minimalistyczny — praktycznie każdy styl stwarza okazję do wykorzystania cegły. Podpowiadamy jak i gdzie ją wykorzystać.

Cegłą może być wykorzystywany do wykończenia całych ścian, ich fragmentów, a także wybranych elementów przestrzeni, jak kolumny, schody czy kominki.

Cegła sprawdzi się także jako dekoracja salonu, sypialni czy przedpokoju, kuchni oraz łazienek. Wszędzie będzie nie tylko estetycznym, lecz także wytrzymałym dekorem ściennym. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy warunki technicznie uniemożliwiają wykorzystanie cegły pełnej, można zamiennie zastosować odpowiednie płytki.

Wielkim atutem ceglanych aranżacji jest ich charakterystyczna trójwymiarowość, która w połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem pozwala uzyskiwać oryginalną grę światłocieni, budującą we wnętrzach niepowtarzalną atmosferę. Należy przy tym pamiętać, że wykonane z gliny cegły jako naturalny materiał korzystnie wpływają na panujący w pomieszczeniach mikroklimat, co z kolei pozytywnie przekłada się na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.
Nie można także zapominać o jej właściwościach termoizolacyjnych.

Poza tym cegła bardzo lubi towarzystwo drewna i metalu. — Połączenie cegły z drewnem jest przeważnie spotykane w projektach utrzymanych w stylu rustykalnym — mówi Piotr Czerski, ekspert producenta materiałów budowlanych. — Jednak odpowiedni dobór barw obu materiałów umożliwia tworzenie za ich pomocą również aranżacji o bardziej nowoczesnym charakterze. Tu efektownie prezentują się cegły w rozmaitych odcieniach szarości, które stanowią atrakcyjne tło na przykład dla drewnianych elementów wyposażenia wnętrza, zwłaszcza białych — podpowiada nasz ekspert.

Klasyczne tonacje ceglanej czerwieni doskonale korespondują z elementami wykonanymi z ciężkich metali takich jak żeliwo. Z kolei cegły o barwach chłodniejszych znakomicie komponują się z aluminium – zarówno szczotkowanym, jak i polerowanym.

Autor cytatu: Tam, gdzie uwarunkowania techniczne wykluczają wzniesienie ceglanej ściany, można skorzystać z lżejszych, ale równie atrakcyjnych wizualnie ceglanych płytek.

Szczególnym materiałem uzupełniającym ceglane aranżacje jest również kamień. W pomieszczeniach utrzymanych w klimacie prostoty i naturalności sprawdzi się połączenie drobniejszych fragmentów nieociosanego kamienia z cegłami ręcznie formowanymi o niepowtarzalnej fakturze.

— Połączenia cegły z innymi materiałami dają wręcz nieograniczone możliwości tworzenia aranżacji wnętrz — mówi Piotr Czerski. — Warto przy tym pamiętać, że tam, gdzie uwarunkowania techniczne wykluczają wzniesienie ceglanej ściany, można zawsze skorzystać z lżejszych, ale równie atrakcyjnych wizualnie ceglanych płytek. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB