Pieniądze uciekają przez okna, drzwi i ściany

2017-01-05 08:00:53 (ost. akt: 2017-01-02 15:02:10)
Ciepło ucieka z domu mostkami termicznymi, warto więc docieplić budynek.

Ciepło ucieka z domu mostkami termicznymi, warto więc docieplić budynek.

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Trudno zatrzymać ciepło w dziurawym domu. A, niestety, jeszcze dużo domów w naszym kraju jest właśnie dziurawych. Podpowiadamy jak to zmienić.

Wszystkiemu winien jest klimat. To on zmusza nas do ogrzewania domu przez niemal pół roku. Tak długo trwający okres grzewczy stanowi wysokie obciążenie dla budżetów domowych. Najwięcej pieniędzy ucieka ze źle docieplonych budynków.

Każdej zimy eksperci wskazują winnych wysokich rachunków i podpowiadają co robić, aby obniżyć koszty ogrzewania. Jednak większość Polaków nie słucha dobrych rad twierdząc, że u nich w domu wszystko jest w normie i nie trzeba niczego zmieniać.

Warto jednak przeanalizować swoją sytuację i sprawdzić czy można zmniejszyć i jak zmniejszyć wysoką energochłonność budynku.
Dobrze wykonane docieplenie budynku spowoduje spadek zapotrzebowania na energię średnio o ponad 20 GJ.

W starych domach termomodernizacja także pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozpoczęciu, np. wiosną termomodernizacji warto najpierw przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli on ocenić, które elementy budynku odpowiadają za największe straty ciepła, a których dodatkowa izolacja będzie nieuzasadniona ekonomicznie. Ustawodawca nie nakłada żadnych ograniczeń w zakresie wykonawstwa audytów.

Lista audytorów energetycznych (osób wykonujących audyty energetyczne) prowadzona jest obecnie wspólnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Infrastruktury i Zrzeszenie Audytorów Energetycznych.
Popularnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest wymiana okien i drzwi.

Większość osób postrzega okna jako główne źródło straty energii w mieszkaniu. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że przez okna można również pozyskiwać dodatkową energię ze słońca. Promienie słoneczne wpadające przez okna mogą ogrzewać pomieszczenie, także zimą, kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Dostępne na rynku nowoczesne okna mają zdolność pozyskiwania energii słonecznej i ograniczania strat ciepła. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku.

Aby powiększyć zyski energii słonecznej w naszych oknach dachowych stosujemy zwiększoną powierzchnię szyby, nawet o 10 proc. w stosunku do tradycyjnych modeli, przez co do pomieszczeń dostaje się większa ilość promieni słonecznych ogrzewających powietrze i wpływających korzystnie na nasze samopoczucie oraz komfort pracy.
Warto o tym wszystkim pomyśleć już teraz, aby wiosną być gotowym do rozpoczęcia niezbędnych prac. Kr


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB