Zmiany w prawie budowlanym w 2017 roku

2017-01-11 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-10 15:04:48)
Zmiany w prawie budowlanym dotyczą budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r. Normy są wyśrubowane, ale wystarczy np. zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej.

Zmiany w prawie budowlanym dotyczą budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r. Normy są wyśrubowane, ale wystarczy np. zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej.

Autor zdjęcia: Arsanit

Od nowego roku obowiązuje nowe prawo budowlane. Główne zmiany dotyczą norm energooszczędności dla obiektów budowlanych po 1 stycznia 2017 r. Niektóre budowy nie muszą też mieć zezwolenia, a jeszcze innych nie trzeba nawet zgłaszać.

Zmiany w prawie budowlanym obowiązują od 1 stycznia 2017 r. i dotyczą budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r. Dzięki tym zmianom będą powstawać budynki bardziej energooszczędne, czyli takie, które będą potrzebowały mniej energii do ogrzania.

Dodatkowo, nowe budynki będą zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę. W niektórych przypadkach wymagane będzie jedynie zgłoszenie, a niekiedy budowlańcy w ramach swoich prac nie będą musieli załatwiać żadnych spraw administracyjnych.

Wróćmy jednak do norm energooszczędności. Zmiany dotyczące norm, które muszą spełniać nowe budynki wymusiło na nas prawo unijne. Nowela nakłada więc na inwestorów obowiązek ograniczenia zużycia energii użytkowej budynków w celu zwiększenia ich energooszczędności. Aby temu sprostać inwestorzy będą musieli budować budynki z takich materiałów budowlanych, które utrzymują więcej ciepła wewnątrz. Normy te muszą być uwzględnione już na etapie projektowania.

Od stycznia 2017 r. mniejszy jest także dopuszczalny próg zużycia energii pierwotnej (EP), który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną stosowaną na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej. Mniejsza wartość czynnika EP obiektu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię. I tak na przykład maksymalna wartość wskaźnika EP dla domu jednorodzinnego wynosi obecnie 95 (kWh/(mkw).
Docelowa wartość w roku 2021 powinna osiągnąć 70. Analogicznie dla bloku – 85, zaś docelowo 65.

Kolejnym krokiem w kierunku energooszczędności jest wymóg lepszego izolowania budynków. Przepisy obniżają współczynnik przenikania ciepła (U), który określa jakość izolacji danego materiału, dla ścian, dachów, stropów i stropodachów wszystkich konstrukcji. Również tutaj niższa wartość czynnika oznacza lepszą termoizolację.

— Dla budowlańców najprostszym sposobem na dopilnowanie nowych norm energooszczędności będzie zwiększenie grubości stosowanej warstwy izolacyjnej budynku. Pamiętajmy, że w 2017 wymogi energooszczędności będą jeszcze większe, więc warto już teraz zainwestować w materiały budowlane o podwyższonych standardach termoizolacyjnych — wyjaśnia Radosław Marciniec, ekspert producenta chemii budowlanej.


Nie musimy zgłaszać ani mieć zezwolenia na budowę, gdy budujemy parterowy budynek gospodarczy do 35 m2 i suszarnię kontenerowej do 21 mkw. Tak samo będzie w przypadku konstrukcji klimatyzacji, basenów i oczek wodnych do 50 mkw. Również zjazdy z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych w ich obrębie jak i przepusty o średnicy 100 cm nie będą podlegały żadnej rejestracji.

Zgłoszenia wymaga budowa wiat do 35 mkw., ale nie potrzeba pozwolenia. Podobnie będzie w przypadku konstrukcji zjazdów z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach.

Przebudowa budynków wymagających pozwolenia na budowę wciąż będzie wymagać odpowiedniego pozwolenia. Nie będzie ono wymagane jedynie wtedy, gdy przebudowa nie obejmuje przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.


Z kolei przebudowa domków jednorodzinnych nie będzie wymagała zgłoszenia, chyba że doprowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Wciąż jednak trzeba będzie zgłaszać przebudowę przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych takich budynków.
Administracje będą miały mniej czasu na zgłoszenie odmowy rozpoczęcia prac budowlanych – po zmianie będzie to 21 a nie 30 dni jak było wcześniej.
kr

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. właściciel #2176357 | 88.199.*.* 7 lut 2017 08:04

  Dlaczego normy energooszczędności ( dyrektywy prawa unijnego ) oszczędzania gazu do ogrzewania mieszkań nie zostały wprowadzone w życie w 2016 roku ? Wszystkie budynki wielorodzinne w krajach należących do Unii , między innymi Polski do końca 2016 roku miały być opomiarowane w zakresie ogrzewania . Płacenie za ogrzewanie od wielkości powierzchni mieszkania to relikt PRL-u i nieporozumienie wpływu mieszkańców w zakresie wspólnego dobra energii, czym jest gaz ! Dotychczasowy sposób rozliczania energii cieplnej jest nieekonomiczny ! Kiedy będzie podjęta konkretna decyzja opomiarowania mieszkań ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bogna24@onet.eu #2160809 | 185.138.*.* 16 sty 2017 11:14

   ciekawe jak jest z altanką na działce ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)