Duża konkurencja na rynku budownictwa mieszkaniowego sprawia, że inwestorzy coraz częściej stawiają na jakość lokali.
Autor zdjęcia: Pixabay.com
Potwierdziły się prognozy ekspertów. Jak wynika z badań GUS, rok 2016 przeszedł do historii sektora deweloperskiego jako rekordowy pod względem podaży. Wszystkich domów i mieszkań wybudowano zaś najwięcej od 2008.
Po raz pierwszy od 2009 r. palmę pierwszeństwa w liczbie oddanych do użytku mieszkań straciło budownictwo jednorodzinne. Pod tym względem wyprzedził je nieznacznie sektor deweloperski, który w stosunku do 2015 r. zaliczył wzrost o blisko 26 proc.
Jeśli chodzi o rynek pierwotny to w największych miastach Polski sprzedano 62 tys. mieszkań za łączną kwotę 24 miliardów złotych. Choć deweloperzy mają za sobą rekordowy rok i w 2016 przodowali praktycznie w każdym wyścigu, to przy bliższej analizie obu półroczy widać już pierwsze ślady hamowania.
W drugiej połowie ubiegłego roku blisko jedna trzecia mieszkań zakupiona została z myślą o dalszym wynajmie. Obserwujemy wzrost popytu mieszkań kupowanych za gotówkę. Duża konkurencja na rynku sprawia, że inwestorzy coraz częściej stawiają na jakość nieruchomości.
Zdaniem deweloperów, w 2016 r. mieszkania znajdowały nabywców na tyle sprawnie, że o ewentualne rabaty inwestorom było stosunkowo trudno.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez