Okna i drzwi, które zapewniają ciszę

2017-02-02 08:00:00 (ost. akt: 2017-02-01 12:30:42)
Drzwi wejściowe powinny stanowić skuteczną barierę dla złodzieja i dla hałasu.

Drzwi wejściowe powinny stanowić skuteczną barierę dla złodzieja i dla hałasu.

Autor zdjęcia: Gerda

Jak wyciszyć mieszkanie? Pewnym rozwiązaniem jest oczywiście położenie na podłodze dywanów, wykładzin. Jeśli to nie wystarczy i nadal dokuczają nam dźwięki z zewnątrz, to znaczy, że czas pomyśleć o nowych oknach i drzwiach.

Komfort akustyczny to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zadowolenie z mieszkania. Barierą dla dobiegających z zewnątrz dźwięków powinny być okna i drzwi. Na równi z ich parametrami, o skutecznej izolacji akustycznej decyduje dobry montaż. Warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt i wybierzemy ekipę montażową.

Jeśli mieszkamy w mieście zmorą jest uliczny hałas — warkot silników, szum windy lub wentylacji. Współczesna wieś też jest pełna hałasów, zwłaszcza, gdy leży przy ruchliwej drodze.
Mierzone w decybelach (dB) natężenie dźwięku nie zawsze odpowiednio oddaje skalę problemu. Badania pokazują bowiem, że od głośnych, „jednorazowych” dźwięków (od 90 do około 95 dB, czyli np. pisk hamowania pociągu lub metra) bardziej przeszkadzają nam cichsze, lecz docierające przez kilkanaście minut lub nawet przez wiele godzin.

Jak zatrzymać hałas? Jednym z rozwiązań jest zamontowanie w budynkach i mieszkaniach dobrej jakości okna i drzwi. Ich montaż wymaga konkretnych umiejętności oraz wiedzy, dlatego montaż powinni przeprowadzać go doświadczeni fachowcy. Warto jednak, abyśmy my — jako inwestorzy – zdawali — też mieli o tym trochę pojęcia.

Z punktu widzenia ochrony przed hałasem, dwa podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę przy montażu stolarki okiennej to jej odpowiednie ustabilizowanie oraz elastyczne wypełnienie szczeliny pomiędzy stolarką a murem. Okno nie powinno być zainstalowane ani zbyt sztywno, ani za luźno — podpowiada Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych.

Łatwo sobie wyobrazić, że przez pustą przestrzeń hałas przenika szybciej, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem, zapewniającym szczelność, jest podparcie okna w jego dolnej części za pomocą specjalnych profili podporowych wykonanych z materiałów spienionych lub profili wypełnionych piankami. Jeśli dojdzie do pęknięcia materiału budowlanego w miejscu mocowania okna, to znacznie straci ono na izolacyjności akustycznej, a my — jako jego użytkownicy — mamy wrażenie, że „się zepsuło”, gdyż przepuszcza znacznie więcej dźwięków z zewnątrz niż wcześniej. Dlatego zaleca się zamiast kotew używać do montażu wkrętów ościeżnicowych — zapewniają one stabilność i zachowanie odstępów pomiędzy sąsiednimi otworami, które zazwyczaj powinny wynosić co najmniej 10 cm.

Równie istotne jest wykorzystanie elastycznego wypełnienia pomiędzy oknem a ościeżem (murem). Może to być np. taśma samoprężna lub pianka elastyczna. Negatywnie na właściwości akustyczne wpływa natomiast użycie twardych pian lub też styropianu, ponieważ nie daje oknu możliwości „pracowania”. Zaraz po zakończeniu instalacji stolarka okienna powinna być wyregulowana tak, by nie doszło do wypaczenia jej kształtu. Dobrze przeprowadzony montaż jest nie tylko „cichy”, lecz także „ciepły” — skutecznie ogranicza bowiem ewentualne nieszczelności.

W każdym domu lub mieszkaniu barierę dla dobiegającego z zewnątrz hałasu oprócz okien tworzą również drzwi. Wartość ich współczynnika izolacyjności akustycznej określana jest jako Rw (wyrażane w decybelach) — im wyższa wartość współczynnika, tym mniejsza przepuszczalność dźwięków.

Przy wyborze stolarki drzwiowej współczynnik Rw należy zawsze dobierać pod kątem specyfiki miejsca, w którym wyrób będzie instalowany. Drzwi wewnętrzne wejściowe (wewnątrzklatkowe) wykorzystywane w mieszkaniach powinny skutecznie tłumić m.in. odgłosy kroków na klatce schodowej czy szum pracującej windy. Wewnątrz ich konstrukcji stosuje się np. specjalne płyty dźwiękochłonne, które pozwalają osiągać wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej — powyżej 40 dB, czyli ponadstandardowy poziom ochrony.

Drzwi zewnętrzne wejściowe stosowane w domach jednorodzinnych muszą stanowić lepszą niż w przypadku drzwi do mieszkań barierę ograniczającą straty ciepła w budynku. Izolacyjność akustyczna takich drzwi wynosi najczęściej 30 dB, jednak producenci oferują również produkty o lepszym parametrze Rw.

Jego dokładna wartość uzależniona jest m.in. od konstrukcji i jej wypełnienia, które może stanowić pianka poliuretanowa lub wełna mineralna. Zewnętrza powierzchnia skrzydła może być natomiast pokryta płytą wykończeniową z litego drewna, sklejki, płyty HDF, tłoczonej blachy ocynkowanej lub płyty z włókna szklanego. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB