Chcesz mieć ciepło w domu? Zobacz jakie kupić okna

2017-02-09 08:04:32 (ost. akt: 2017-02-09 12:10:26)
Chcesz mieć ciepło w domu? 
Zobacz jakie kupić okna

Autor zdjęcia: IFTM Internorm

Dom kojarzy się z ciepłem. I to zarówno tym metaforycznym, jak i dosłownym. Ciepło domowego ogniska, ciepła herbata w gronie przyjaciół. Aż trudno uwierzyć, że może być jeszcze cieplej. A może. Podpowiadamy jak sprawić, aby nasz dom był jeszcze cieplejszy.

Każdy z nas na swój sposób dba o miłą i ciepłą atmosferę w domu. W takim otoczeniu czujemy się bezpiecznie. A co jeśli ciepło z domu ucieka? I to dosłownie ucieka — nieszczelnymi oknami, źle zamontowanymi drzwiami, mostkami termicznymi? Wyjścia są dwa, albo uszczelniać albo zadbać o szczelność już na etapie montażu.

Docieplone okna


Ograniczanie strat energii w budownictwie nie jest niczym nowym. W wielu domach okna zajmują nawet 20 proc. powierzchni ścian, więc zminimalizowanie strat ciepła za ich sprawą, odgrywa kluczową rolę w bilansie energetycznym całego budynku. Nawet najlepsze okna przepuszczają dużo więcej ciepła niż zupełnie przeciętne ściany lub dach. Przez standardowe okno ucieka go ponad pięciokrotnie więcej energii cieplnej, niż przez ścianę o podobnej powierzchni. I nie istnieje żaden prosty sposób na to, aby poprawić okna po ich zamontowaniu. Jak w przypadku ściany, którą zawsze można obłożyć dodatkową izolacją.

Takiego okna szukaj


Poszukując najlepszego okna zwróćmy uwagę na te, które zapewniają realne oszczędności i jednocześnie mają wspaniały design. Do najbardziej energooszczędnych materiałów, które są wykorzystywane w produkcji okien, eksperci zaliczają PVC oraz aluminium. Takie okna z dodatkowym potrójnym oszkleniem, uzyskuje pasywną izolacyjność cieplną Uw=0,72 W/m2K, a nawet Uw=0,62 W/m2K. Atutami są też: pięciokomorowy profil klasy A, ukryte okucia, trzy uszczelki czy w końcu sklejenie szyby ze skrzydłem okna na całym jego obwodzie.


Okno straszne włamywaczom


Najważniejszym elementem zabezpieczającym okno przed włamaniem są odpowiednie okucia. I tu wracają wspomniane już okucia ukryte. Najpopularniejszym sposobem na sforsowanie okna jest właśnie wyważenie skrzydła z ościeżnicy i napieranie na okucia, aż klamka umieści się w pozycji otwarcia. Dlatego okno odporne na włamanie musi mieć przede wszystkim specjalne okucia, które pośrednio wpływają także na jego antywłamaniowość. Bezpieczne okna oznaczone są klasą odporności na włamanie RC1 lub RC2.
kr


Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. umeka #2185381 | 89.186.*.* 18 lut 2017 13:25

    Problem montażu okien jest niestety niedoceniany, ja też sądzę, że to może zachodzić ta przyczyna. W każdym razie tego typu objawy biorą się z niedostatecznej szczelności, a rzadko sam produkt tak jak okna są temu winne. Częściej problem leży po stronie montażowej.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. temek #2179459 | 93.105.*.* 11 lut 2017 11:22

    Tylko takie okna warto kupować, gdzie są dobre firmy montażowe. Bez dwóch zdań. Pytajcie o kompetencje osób montujących.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz