5 miejsc w kuchni, w których najtrudniej posprzątać. Radzimy

2017-02-22 08:00:45 (ost. akt: 2017-02-22 11:45:42)
5 miejsc w kuchni, w których najtrudniej posprzątać. Radzimy

Autor zdjęcia: Vileda

Lubimy, kiedy w kuchni jest czysto, aż błyszczy. Ale to jedno z tych pomieszczeń, w których czyha na nas wiele pułapek podczas sprzątania. Jak doprowadzić do porządku najskrytsze zakamarki kuchenne? Podpowiadamy.

Czyszczenie całej kuchni jedną szmatką czy gąbką to nie najlepszy pomysł. Różnorodność powierzchni i zabrudzeń wymaga też ich zróżnicowanego traktowania. Oto nasz ranking najtrudniejszych do czyszczenia miejsc kuchennych i nasze sposoby na to, jak skutecznie utrzymać je w czystości.


1.

Okap – zdecydowany zwycięzca rankingu najtrudniejszych miejsc do wyczyszczenia. Sama obudowa nie jest tu wielkim wyzwaniem – to gładka powierzchnia, którą wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną płynem. Problem pojawia się przy czyszczeniu wnętrza okapu – tu osadza się najwięcej brudu, kurzu, tłuszczu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Przy nieodpowiedniej konserwacji doprowadzenie do czystości kratki z okapu może sprawić wiele trudności. Często wymaga to długiego moczenia zabrudzonej kratki w misce z wodą i detergentem. Ale nie jest to konieczne. Jeśli naszą kratkę pokrywa naprawdę duża warstwa brudu, uzbrójmy się w gąbkę o szorstkiej powierzchni i roztwór wody z octem (w proporcjach 1:1). Jeśli z kratką nie jest aż tak źle, wystarczy ścierka z mikrofibry i... olej. To nie żart – olej rozpuści tłusty nalot i nabłyszczy powierzchnię. Trzeba oczywiście zebrać jego nadmiar i wypolerować kratkę. – Niezawodne okażą się również ściereczki na rolce, które zbiorą nadmiar wody oraz pomogą wypolerować powierzchnię okapu – radzi Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy producenta sprzętów do czyszczenia.

2.

Zlew – kamień zbierający się na zlewie to nic przyjemnego, ani dla oka, ani dla dłoni, kiedy trzeba go w końcu wyczyścić. Szorowanie jest nie tylko uciążliwe, ale też może zniszczyć powierzchnię zlewu. Aby tego uniknąć, wystarczy sięgnąć po sprytne rozwiązania, np. po dwustronną ściereczkę do armatury, która bez pomocy detergentu delikatnie usunie kamień. Taki gadżet zabezpieczy też powierzchnię przed ponownym pojawieniem się osadu.

3.

Płyta grzewcza – komu nigdy nic nie wykipiało na kuchence, ręka do góry. Zabrudzeń na powierzchni płyty grzewczej nie da się uniknąć. Jednak zamiast od razu próbować wycierać to, co nam „wyszło” z garnka, warto spokojnie dokończyć gotowanie i posprzątać dopiero, gdy płyta ostygnie. Tu znów świetnie sprawdzi się roztwór octu oraz specjalny zmywak do ceramiki i stali nierdzewnej. - Odpowiednio dobrany zmywak zapewni bezpieczeństwo przed zarysowaniem oraz skuteczność w czyszczeniu. Mocno przypaloną płytę najlepiej jest na kilka minut przykryć ściereczką nasączoną roztworem i dopiero później przejść do szorowania. Bezwzględnie wykluczyć należy opcję zdrapywania przypalonej żywności nożem lub innym ostrym przedmiotem, co bardzo szybko może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, niszcząc płytę na dobre. Lustrzany blask uzyskamy, używając od czasu do czasu płynu do mycia płyt ceramicznych i indukcyjnych – radzi ekspert producenta sprzętów do czyszczenia.


4.

Podłoga – o ile w przedpokoju zbiera się najwięcej piasku, błota i innego brudu przyniesionego z zewnątrz, to w kuchni na podłodze możemy znaleźć niemal wszystko. Tłuszcz, kurz, resztki jedzenia... Wydawać by się mogło, że do wyczyszczenia kuchennej podłogi wystarczy zwykły mop, ale prawdziwą sztuką jest poradzić sobie z zabrudzeniami zgromadzonymi w narożnikach czy w dolnych krawędziach szafek. Tu pomoże np. mop z trójkątną końcówką, która bez problemu dostanie się nawet w te problematyczne miejsca.

5.

Kratka wentylacyjna – to bardzo istotny element w kuchni, który także wymaga czyszczenia, choć nie zawsze o nim pamiętamy. A na kratce znajdziemy podobne (choć w mniejszym stopniu) zabrudzenia jak na okapie, a dodatkowo także pył, który dostaje się na kratkę z zewnątrz. Aby ją oczyścić, należy ją bardzo delikatnie zdjąć, uważając, by nie zabrudzić ściany, o co bardzo łatwo. Do wyczyszczenia wystarczy nasączona płynem szmatka, bo sama kratka nie wymaga raczej szorowania. Trudność może sprawić dotarcie do wszystkich jej elementów – tu pomoże np. pędzelek malarski albo nóż zawinięty w cienką ściereczkę.

Kluczem do utrzymania czystość w kuchni jest systematyczność. Jeśli nie doprowadzimy do nawarstwiania brudu, sprzątanie nie będzie problemem, a może wręcz stać się przyjemnością. jm


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB