Pamiętacie te kręcące się gruchy betoniarek, wiadra i koryta z zaprawami mieszanymi łopatą? Kiedyś zaprawy robione były ze składników bezpośrednio na budowie, a fachowiec, który robił zaprawę musiał mieć duże doświadczenie i miarkę w oku, ponieważ każda zmiana proporcji poszczególnych składników mogła wpływać niekorzystnie na jakość uzyskanej zaprawy. A jak dzisiaj to wygląda?
Własna zaprawa to wyzwanie
Nowe nie zawsze dobrze jest przyjmowane, więc nadal sporo budowlańców woli przygotować zaprawę we własnym zakresie. Podejmując takie wyzwanie warto wiedzieć, że jej wykonanie, choć wydaje się proste, w rzeczywistości wymaga dużej wiedzy i wprawy. Niewielkie różnice w ilości składników mogą sprawić, że parametry takiej zaprawy nie będą spełniać wymagań. przygotowana zaprawa będzie daleka od oczekiwań, a jej parametry techniczne nie spełnią wymagań. W przypadku gotowych mieszanek nie ma mowy o takiej sytuacji.
Gotowa mieszanka objęta jest odpowiednimi normami. Producent określa i systematycznie sprawdza, czy dany produkt spełnia wymagania. Wprowadzone do obrotu wyroby budowlane muszą posiadać deklarację zgodności na podstawie rozporządzenia nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. wydanego przez Parlament Europejski i Radę (UE) (Dz.Urz. UE L 88 z 4 kwietnia 2011 r.).
Wymagania dotyczące tempa robót i jakości materiałów stale rosną. Tradycyjne zaprawy przygotowywane z piasku, cementu i wody bezpośrednio na budowie tracą na popularności, ponieważ nie gwarantują wysokiej i stałej jakości oraz jednakowych parametrów. Ponadto, konieczne jest wygospodarowanie znacznej ilości miejsca do składowania półproduktów oraz zadbanie o większą liczbę osób, z których część będzie przygotowywała mieszankę, a pozostali zajmą się jej aplikacją. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez