Przytnij krzewy, dopóki śpią

2017-03-02 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-06 09:52:06)
Jeśli chcesz mieć latem ładne żywopłoty, przytnij je już teraz

Jeśli chcesz mieć latem ładne żywopłoty, przytnij je już teraz

Autor zdjęcia: pixabay.com

Co można robić zimą w ogrodzie? Przycinać. Oczywiście mowa o przycinaniu gałęzi niektórych gatunków drzew, krzewów i żywopłotów. Teraz jest najlepszy moment, zanim rośliny nie poczują wiosny i nie pobudzą soków do krążenia.

Siarczyste mrozy pewnie nie powrócą, więc teraz, na początku marca, można zacząć przycinać gałązki drzew, krzewów i żywopłotów. Najlepiej to robić w dzień słoneczny, suchy, gdy temperatura powietrza będzie oscylowała w granicach zera.

Przycinanie krzewów i żywopłotów ma duże znaczenie dla utrzymania roślin w dobrej kondycji. Zabieg ten sprzyja zagęszczeniu i poprawia ich wygląd.
Z kolei przycinanie gałęzi drzew owocowych jest ważne ze względu na doświetlenie rośliny. Wskazane jest wycinanie zbędnych gałęzi. Wprawdzie roślina będzie rodziła mniej owoców, ale za to będą one dorodne.

Już teraz można przycinać te gatunki krzewów i drzew, które nadal trwają w okresie spoczynku, co znaczy, że ich soki jeszcze nie zostały pobudzone do krążenia. — Celem tak zwanego zimowego cięcia jest odpowiednie przygotowanie roślin do nowego cyklu wegetacyjnego — pobudzenie do bardziej dynamicznego wzrostu nowych i zdrowych pędów a także usunięcie chorych i martwych gałązek. Rośliny potrafią być wdzięczne za dobrą opiekę i prawidłową pielęgnację, czego efekty zobaczymy w kolejnych miesiącach — wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu. — Teraz możemy przycinać drzewa iglaste — sosny, świerki i modrzewie — ponieważ żywica jest nadal w stanie zastygłym — dodaje nasz ekspert.

Teraz możemy przycinać także buk pospolity. Warto natomiast bacznie obserwować drzewa liściaste — klony, kasztanowce, brzozy, wiązy czy orzechy włoskie — gdyż ich soki zaczynają żwawiej krążyć pod koniec zimy i skutkiem przycinania będzie osłabienie lub wręcz choroba drzewa. — W przypadku brzóz i klonów, zwlekanie z przycinaniem do chwili wznowienia krążenia soków wywoła efekt zwany przez ogrodników „płaczem“ — przestrzega Lidia Tokarska. — Wczesną wiosną w wyniku parcia korzeniowego, transportowana jest woda z solami mineralnymi do korony drzew. W przypadku świeżych ran, zamiast odżywiać koronę, sączy się po konarach. To bardzo osłabia rośliny — dodaje.

Drzewka owocowe powinny być przycinane i prześwietlane każdego roku. Celowe jest wstrzymanie się od cięć przy bardzo niskich temperaturach ujemnych. Po usunięciu zniekształconych, chorych gałązek oraz tzw. wilków, drzewo uraczy nas dorodniejszymi owocami.
Gałęzie o średnicy do 15 cm przycinamy podkrzesywarką. Jeśli wybieramy się dopiero, żeby kupić narzędzia, wybierzmy taką z dwustronnym ostrzem przeznaczoną do sezonowego prześwietlania drzew i przycinania gałęzi. Wśród zasilanych prądem warto zwrócić uwagę na urządzenie wyposażone 4-suwowy silnik o mocy 1 lub 1,3 kM. Są też urządzenia wyposażone w przedłużki (50 i 100 cm), co umożliwia wygodny dostęp do wyższych stref drzew bez potrzeby sięgania po drabinkę.

Gałęzie drzew powinno się przycinać za zgrubieniem u nasady pnia. Najbezpieczniejszym dla drzewa jest rozpoczęcie cięcia od dołu i najlepiej etapami. W przypadku grubszych gałęzi nacinamy je najpierw od dołu, a następnie docinamy od góry. Przycinanie tylko od góry spowoduje odłamanie się gałęzi pod własnym ciężarem, czego skutkiem jest większa rana spowodowana dodatkowym uszkodzeniem kory pnia. Prawidłowym zakończeniem procesu przycinania gałęzi jest zabezpieczenie miejsc cięcia zwłaszcza, gdy średnica ich płaszczyzny przekracza 5 cm. Stosując w tym celu specjalne maści i balsamy ogrodnicze, które tworzą cienką błonę przepuszczającą parę wodną, ochronimy roślinę przed wysychaniem oraz chorobami grzybowymi. kr

Lidia Tokarska, architekt krajobrazu
W aspekcie techniki cięcia, niezależnie od pory roku warto zwrócić uwagę na jakość stosowanych narzędzi, ale najważniejszą sprawą jest idealna ostrość i czystość ostrzy. I tego aspektu nie można bagatelizować, ponieważ tępe narzędzia powodują rozszarpywanie tkanek i zamiast gładkiego cięcia mamy poszarpaną powierzchnię, która ciężko się zabliźnia i stanowi miejsca, przez które z łatwością wnikają choroby i szkodniki. Istotną sprawą jest też czyszczenie i odkażanie narzędzi.
kr



Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #2304322 | 46.169.*.* 9 sie 2017 15:40

    Pamiętajmy o tym, żeby narzędzia, którymi będziemy przycinali krzewy były ostre i czyste. Mogę polecić nowe sekatory z Przydomu.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz