Zamienniki w budownictwie nie zawsze są dobre

2017-03-22 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-21 12:13:39)
Zadbana piękna elewacja to duma właściciela domu

Zadbana piękna elewacja to duma właściciela domu

Autor zdjęcia: Baumit

Od wielu lat w polskim budownictwie mamy do czynienia z systemami, czyli kompletami produktów niezbędnych do wykonania jakiegoś elementu. Przy remoncie i budowie zawsze warto korzystać z systemowych rozwiązań.

W naszym życiu pełno jest zamienników. Nic dziwnego – są one zazwyczaj tańsze i podobno tak samo dobre jak oryginały. Czy jednak na pewno? Rozpatrzmy sprawę na przykładzie elewacji. Profesjonaliści zapewniają, że podstawą jej dobrego wyglądu i trwałości jest zastosowanie kompletu materiałów wchodzących w skład danego systemu — a nie zamienników. Ważne jest także właściwe wykonanie wszystkich prac, tzn. zgodnie z zaleceniami producenta. Dopiero spełnienie tych warunków daje gwarancję, że elewacja będzie nie tylko ładna, ale przede wszystkim będzie dobrze pełnić funkcję ocieplenia ściany. I to przez dziesięciolecia.

Elewacja budynku wykonana z przypadkowych tynków, położona przez przypadkowych budowlańców już po roku, może zacząć się kruszyć, pękać i w końcu odpadać. Zatrzymany w szczelinach wilgoć stanie się super podłożem do rozwoju grzybów i pleśni.

Zatem, mimo być może nieco wyższych kosztów warto zainwestować w system.
Po wykonaniu termoizolacji budynku, nie można też zapominać o regularnych przeglądach i konserwacji, gdyż w miarę upływu czasu typowa elewacja wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym w naturalny sposób pokrywa się cząsteczkami brudu.

Ocena stanu elewacji pod kątem występowania zanieczyszczeń mechanicznych takich jak: kurz czy brud, a także biologicznych powinna być dokonywana przynajmniej raz w roku. Najlepiej to zrobić do końca maja, a potem drugi raz - do końca listopada. Najprostszym i najtańszym sposobem walki z zabrudzeniem fasady jest mycie jej wodą z dodatkiem środka do czyszczenia pod ciśnieniem, przy rozproszonym strumieniu. W przypadku stwierdzenia, że elewacja budynku wykazuje oznaki porażenia należy przede wszystkim usunąć istniejące kolonie grzybów i pleśni z powierzchni elewacji, o ile to możliwe zlikwidować warunki sprzyjające ponownemu ich rozwojowi, a także zabezpieczyć elewację przed potencjalnym zakażeniem wtórnym.

Warto też pamiętać, że koszty zwlekania z pielęgnacją elewacji mogą finalnie okazać się wyższe od tych, związanych z zabiegiem okresowej konserwacji.
Farby i tynki elewacyjne barwione są różnymi pigmentami, które charakteryzują się odpornością na działanie warunków atmosferycznych i działaniem promieni UV. Naturalny pozostaje jednak proces starzenia, co powoduje niewielkie, zauważalne z upływem czasu zmiany intensywności koloru. Kolory ciemniejsze i bardzo intensywne będą blaknąć szybciej niż jaśniejsze. Antidotum na tego rodzaju problemy jest malowanie elewacji specjalnie przeznaczonymi do tego zadania farbami. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB