Urządzamy małą sypialnię

2017-03-28 08:00:00 (ost. akt: 2017-03-28 08:21:22)
Urządzamy małą sypialnię

Z małym metrażem zmagamy się dość często, zatem warto wiedzieć, jak zaaranżować domową przestrzeń, żeby ją jak najlepiej wykorzystać i przy okazji optycznie powiększyć. Dziś bierzemy się za małą sypialnię.

Sypialnia to duże wyzwanie, jeśli chodzi o wystrój i aranżację. Często przeznaczamy na nią najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, w końcu ma się w niej zmieścić głównie jeden mebel - łóżko. Z drugiej strony, wymagamy od sypialni, żeby była wygodna i funkcjonalna, w końcu ma sprzyjać wypoczynkowi. Jak zatem to pogodzić? Warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Podstawą sypialni jest wygodne łóżko, które zapewni zdrowy sen. Pamiętaj o tym i nie urządzaj sypialni kosztem tego bardzo istotnego mebla. Nie oszczędzaj na jego wymiarach. Łóżko pojedyncze powinno być szerokie przynajmniej na 1 metr, zaś dla pary – min. 1,60 m. Jeśli gabaryty twojej sypialni nie pozwalają na spełnienie tych zasad, trudno. Pamiętaj jednak, że lepiej zrezygnować z nocnej szafki, niż kupić za wąskie łóżko, w którym nie będziesz się dobrze wysypiać.
Jeśli jest taka możliwość, ustaw łóżko centralnie – tak, żeby było przynajmniej trochę przestrzeni z obu jego stron. Da to wrażenie, że pokój jest szerszy niż w rzeczywistości. Poza tym oczywiście ułatwi to dostęp do łóżka, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy dzielisz sypialnię z partnerem.

Choć wydaje się to paradoksem, zadbaj o to, żeby sypialnia była widna. Duże okno, które zapewni naturalne światło, da wrażenie przestrzeni. Zrezygnuj z ciemnych rolet i ciężkich zasłon, które w małym pomieszczeniu stworzą raczej przytłaczające wrażenie. Poprzestań na zwiewnych firanach, które zapewnią prywatność, nie zaburzając lekkości wystroju. Jeśli nie mamy dużego okna, zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Świetnie sprawdzą się subtelne kinkiety zamocowane na ścianach, warto także zaopatrzyć się w źródło światła, które możemy włączyć i wyłączyć, będąc już w łóżku. Możemy postawić na dużą stojącą lampę lub niewielką lampkę nocną, jeśli ją na czym postawić. Jeśli zdecydujemy się na lampę z abażurem, pamiętajmy, żeby był on w jasnym kolorze.

Bardzo istotne dla wnętrza są oczywiście kolory ścian. W sypialni sugerujemy z nimi nie eksperymentować – w końcu mamy tam dobrze wypocząć, a na pewno nie pomogą nam w tym ceglaste odcienie czerwieni czy intensywna zieleń. Warto postawić w tym przypadku na klasykę i wybrać po prostu biel lub delikatny beż, ewentualnie jasne tony szarości. Nuda? Wcale nie, klasyczne tło to świetna baza dla bardziej efektownych dodatków, takich jak pościel, narzuta na łóżko czy poduszki. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Raczej zrezygnuj z obrazów na ścianach – w małym pomieszczeniu, zamiast cieszyć oko, stworzą tylko wrażenie chaosu. Zamiast dwóch szafek nocnych po obu stronach łóżka, postaw na jedną. Im mniej elementów, tym lepszy efekt całościowy.

Często sypialnia pełni także funkcję garderoby, toteż często znajduje się w niej szafa z ubraniami. To oczywiście bardzo praktyczna kombinacja. Zadbaj jednak o to, żeby była też atrakcyjna wizualnie. Postaw na szafę z drzwiami przesuwnymi, w neutralnym kolorze. W jednym lub dwóch skrzydłach umieść lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie.

jm

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aneta #2230000 | 83.142.*.* 24 kwi 2017 15:27

    Dla mnie przy urządzaniu sypialni zdecydowanie najważniejsze było odpowiednie dobranie materaca bo w sypialni mam się przede wszystkim wyspać :) bardzo dobry znalazłam z janapolu w krodi i komfort snu jest faktycznie wysoki a do tego nie wydałam jakiegoś majątku (coś koło 900 zl) więc jak dla mnie to układ idealny

    ! - + odpowiedz na ten komentarz