Wiosenne prace w ogrodzie

2017-03-31 08:00:20 (ost. akt: 2017-03-30 12:57:52)
Koniec marca jest ostatnim momentem na wykonanie wiosennych prac w ogrodzie

Koniec marca jest ostatnim momentem na wykonanie wiosennych prac w ogrodzie

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Chociaż po śniegu nie ma już śladu i rośliny są jeszcze w stanie zimowego spoczynku, to jednak już najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do nadchodzącego sezonu: o przycinaniu drzewek, odpowiednim przygotowaniu podłoża do nasadzeń oraz o pielęgnacji trawnika.

Wszelkie prace ogrodowe powinno rozpoczynać się właśnie teraz, zanim na dobre ruszy wegetacja roślin.

Zabieramy się za ziemię


Dobre przygotowanie gleby to jeden z podstawowych warunków sukcesu ogrodnika. Gdy tylko ziemia obeschnie, usuwamy resztki zeszłorocznych roślin i zabieramy się do przygotowania podłoża. Jeśli jesienią podłoże zostało przekopane i nawiezione, teraz musimy je tylko zagrabić i wyrównać. Jeśli jednak wcześniej nie przygotowaliśmy odpowiednio gleby do nowego sezonu wegetacyjnego, musimy ją przekopać i zasilić nawozem, najlepiej naturalnym kompostem. Pamiętajmy, że po przekopaniu musi ona przez tydzień „osiadać”. Po tym czasie ziemię zagrabiamy i wyrównujemy powierzchnię szerokimi grabiami.

Do przekopania ogrodu niezbędny będzie solidny szpadel, jednak przy większych powierzchniach przekopywanie i mieszanie gleby z nawozem może się okazać pracą zbyt ciężką, wówczas bardzo pomocna będzie glebogryzarka.


Przycinanie drzew i krzewów


Przycinanie drzew owocowych pozwala prześwietlić koronę drzewa, dzięki czemu do ich wnętrza dociera więcej światła. To bardzo ważne, ponieważ owoce dojrzewające w słońcu są smaczniejsze i ładniej wybarwione. Pamiętajmy o usunięciu tak zwanych „wilków”, czyli długich, pionowo rosnących pędów, wyrastających z grubych konarów.

Nie przycinamy teraz czereśni, wiśni, brzoskwiń i morel ponieważ tę czynność robimy latem, po zbiorach owoców. Istnieje też duże ryzyko zakażenia niebezpiecznymi dla roślin, chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.
Krzewy owocowe możemy przycinać do końca marca. Co roku należy usunąć najstarsze pędy. Ważne jest również pozbycie się wszystkich uszkodzonych i rosnących zbyt gęsto gałązek, aby ułatwić owocom wzrost.

Do cięcia drzew najlepiej wybrać suchy, słoneczny dzień. Pamiętajmy, aby nie przeprowadzać zabiegu w temperaturze poniżej 0 st. C, ponieważ odkryte rany na korze łatwo przemarzają. Zadbajmy o to, by rana była możliwie jak najgładsza. Gałęzie należy wycinać pod kątem 45°, tuż przy nasadzie za tzw. obrączką, a pędy za pierwszym pąkiem. Do wycinania mniejszych gałęzi warto zaopatrzyć się w mały sekator oraz duże nożyce do cięcia grubszych gałęzi, zaś do grubych konarów niezbędna będzie piła .

Nasadzanie nowych roślin


Teraz jest ostatni moment na nowe nasadzenia. Rośliny powinny się przyjąć, jeśli posadzimy je zanim nabrzmieją pąki, a bezpośrednio po sadzeniu przytniemy korony. Nie zapomnijmy o uformowaniu misy w ziemi wokół pnia, będzie się w niej zbierała woda, co korzystnie wpłynie na rozwój rośliny. Oczywiście do sadzenia konieczny jest solidny szpadel, a sekator przyda się do uformowania korony rośliny.

Trawnik po zimie


Pracę z trawnikiem zaczynamy od starannego wygrabienia grabiami wachlarzowymi. Oczyścimy go w ten sposób trawę i pobudzimy ją do wzrostu. Jeśli jednak na powierzchni zalega gruba warstwa tzw. „filcu”, czyli obumarłych resztek roślin, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Nacięcie darni usunie z jej powierzchni filc i zwiększy dostęp powietrza do gleby. Jeżeli na trawniku pojawił się mech, wstrzymajmy się z napowietrzaniem i najpierw zastosujmy środek odkwaszający, np. dolomit.

Po zimie czasami powierzchnia trawy wypiętrza się. Jeśli zdarzy się to w naszym ogrodzie, będziemy musieli wykonać dodatkowo zabieg wałowania. W trakcie tego zabiegu korzenie trawy zostaną mocno dociśnięte do podłoża, dzięki czemu trawa nie będzie obumierać na wybrzuszeniach. Do wałowania idealny jest walec, którego zbiornik możemy wypełnić zarówno wodą, jak i piaskiem. Dodatkowo do walca można dokupić zestaw napowietrzający do przeprowadzania aeracji trawnika – jego kolce robią nakłucia niemal 5 cm w głąb darni. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB