Większość z nas na pytanie, jakie znamy rodzaje dachów, wymieni dwa, może trzy. Dach płaski, dach skośny i właściwie na tym nasza wiedza się kończy. Znawcy tematu z pewnością dorzucą tajemniczo brzmiący – naczółkowy czy mansardowy.
Czym się różnią i jakiego materiału powinny być wykonane, by spełniały spełniały swoją rolę?
Skosy
Popularne są dachy spadziste, lecz istotne jest także szczegółowe określenie stopnia ich skomplikowania. Im mniej załamań i oddzielnych połaci, tym szybszy jest montaż i mniejsze ryzyko powstawania miejsc, które mogą w przyszłości przeciekać.
Dach z finezją
Do najbardziej finezyjnych konstrukcji należy bez wątpienia dach mansardowy. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego architekta François Mansarta, który chętnie wykorzystywał to rozwiązanie. Dach tego typu składa się z kilku załamanych połaci, najczęściej dwóch, z których niższa nachylona jest pod kątem około 60°., natomiast górna 30°. – Ze względu na to, że bardzo często charakteryzuje się on dużą powierzchnią, najlepiej zdecydować się na materiał trwały i estetyczny, ale i ekonomiczny, taki jak blachodachówka – mówi Antoni Luberda. - Umiejętnie przycięte i ułożone pokrycie blaszane idealnie skomponuje się z szeregiem obróbek blacharskich, nieodzownych przy dachu mansardowym. Odpowiednimi elementami należy zabezpieczyć przede wszystkim wypukłą krawędź dachu – dodaje.
Naczółkowy i wielopołaciowy
Bardzo podobnie prezentuje się dach naczółkowy, który również wymaga precyzji przy zabezpieczaniu newralgicznych i podatnych na powstawanie zacieków załamań na połaci. Skomplikowaną budową charakteryzują się również dachy wielopołaciowe. Poszczególne połacie mają najczęściej kształt trapezu, trójkąta i równoległoboku. Tego typu zawiłe konstrukcje najlepiej kryć tradycyjną dachówką ceramiczną, która dzięki niedużym rozmiarom poszczególnych elementów pozwala na precyzyjne wykończenie wszystkich zakamarków i załamań.
Płaski z podwójnym rąbkiem stojącym
Atutem dachów płaskich jest jest to, że pozwalają zagospodarować całą przestrzeń piętra, nie tworząc skosów utrudniających aranżację wnętrz. Tradycyjnie do ich krycia wykorzystywano papy bitumiczne, niemniej ze względu na niskie parametry techniczne specjaliści rekomendują wybór innego materiału, np. papy asfaltowej modyfikowanej polimerami lub blachy trapezowej. Blachodachówka może być układane dopiero na dachu o minimalnym kącie nachylenia 14 st. Do pokryć płaskich idealnym rozwiązaniem jest prawidłowo zamontowana blacha na podwójny rąbek stojący.
kr
Komentarze (1)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)
Adele #2265015 | 95.40.*.* 13 cze 2017 11:19
My z mężem postawiliśmy na gonty bitumiczne. Dużo czytaliśmy i one są wytrzymalsze znacznie no i te co zamawialiśmy ze strony bponline.pl są z dożywotnią gwarancją:)
!
odpowiedz na ten komentarz