Jaki kształt dachu, takie i pokrycie

2017-04-01 08:00:31 (ost. akt: 2017-03-30 13:31:59)
Jaki kształt dachu, takie i pokrycie

Autor zdjęcia: Blachotrapez

Większość z nas na pytanie, jakie znamy rodzaje dachów, wymieni dwa, może trzy. Dach płaski, dach skośny i właściwie na tym nasza wiedza się kończy. Znawcy tematu z pewnością dorzucą tajemniczo brzmiący – naczółkowy czy mansardowy.

Większość z nas na pytanie jakie znamy rodzaje dachów wymieni dwa, no może trzy. Dach płaski, dach skośny i właściwie na tym nasza wiedza się kończy. Znawcy tematu z pewnością dorzucą tajemniczo brzmiący – naczółkowy czy mansardowy.

Zgłębiając temat rodzajów dachów można się dowiedzieć, że budując dom możemy dobrać do niego nie tylko dach płaski lub skośny, ale również naczółkowy czy mansardowy.
Czym się różnią i jakiego materiału powinny być wykonane, by spełniały spełniały swoją rolę?

To jakie wybierzemy pokrycie i z czego będzie wykonane zależy przede wszystkim od kształtu dachu oraz kątów nachylenia. Kopuł tkwi w tym, że nie możemy sobie dowolnie wybrać tych parametrów, gdyż są pewne obostrzenia dyktowane miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, określającym jakie warunki muszą spełniać budynki w danym regionie. Ponadto im mniej stromy dach, tym szczelniejszym pokryciem powinien być wykończony.

Skosy


Popularne są dachy spadziste, lecz istotne jest także szczegółowe określenie stopnia ich skomplikowania. Im mniej załamań i oddzielnych połaci, tym szybszy jest montaż i mniejsze ryzyko powstawania miejsc, które mogą w przyszłości przeciekać.

Dach jednospadowy (jednopołaciowy), stanowiący połączenie dachu płaskiego ze skośnym, jest dość rzadko spotykany. Architekci najczęściej decydują się na dach dwu- lub czterospadowy, który jest funkcjonalny i stosunkowo prosty w wykonaniu oraz nie generuje dodatkowych kosztów, spowodowanych niuansami projektowymi.

Im większa i bardziej równomierna powierzchnia połaci, tym mniej problematyczny jest proces układania dachu – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert producenta pokryć dachowych. - Idealnym materiałem pokryciowym dla tego typu konstrukcji są arkusze blachodachówki lub panele dachowe, które swym kształtem dokładnie dopasują się do geometrycznej budowy dachu. Ponadto konstrukcje o dwóch lub czerech połaciach są najczęściej spotykane w Polsce, a lekkie oraz wytrzymałe na czynniki zewnętrzne pokrycie z blachy może być montowane nie tylko na nowych budynkach, ale i takich, których więźba liczy sobie już kilka lat – dodaje nasz ekspert.

Dach z finezją


Do najbardziej finezyjnych konstrukcji należy bez wątpienia dach mansardowy. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego architekta François Mansarta, który chętnie wykorzystywał to rozwiązanie. Dach tego typu składa się z kilku załamanych połaci, najczęściej dwóch, z których niższa nachylona jest pod kątem około 60°., natomiast górna 30°. – Ze względu na to, że bardzo często charakteryzuje się on dużą powierzchnią, najlepiej zdecydować się na materiał trwały i estetyczny, ale i ekonomiczny, taki jak blachodachówka – mówi Antoni Luberda. - Umiejętnie przycięte i ułożone pokrycie blaszane idealnie skomponuje się z szeregiem obróbek blacharskich, nieodzownych przy dachu mansardowym. Odpowiednimi elementami należy zabezpieczyć przede wszystkim wypukłą krawędź dachu – dodaje.

Naczółkowy i wielopołaciowy


Bardzo podobnie prezentuje się dach naczółkowy, który również wymaga precyzji przy zabezpieczaniu newralgicznych i podatnych na powstawanie zacieków załamań na połaci. Skomplikowaną budową charakteryzują się również dachy wielopołaciowe. Poszczególne połacie mają najczęściej kształt trapezu, trójkąta i równoległoboku. Tego typu zawiłe konstrukcje najlepiej kryć tradycyjną dachówką ceramiczną, która dzięki niedużym rozmiarom poszczególnych elementów pozwala na precyzyjne wykończenie wszystkich zakamarków i załamań.

Płaski z podwójnym rąbkiem stojącym


Atutem dachów płaskich jest jest to, że pozwalają zagospodarować całą przestrzeń piętra, nie tworząc skosów utrudniających aranżację wnętrz. Tradycyjnie do ich krycia wykorzystywano papy bitumiczne, niemniej ze względu na niskie parametry techniczne specjaliści rekomendują wybór innego materiału, np. papy asfaltowej modyfikowanej polimerami lub blachy trapezowej. Blachodachówka może być układane dopiero na dachu o minimalnym kącie nachylenia 14 st. Do pokryć płaskich idealnym rozwiązaniem jest prawidłowo zamontowana blacha na podwójny rąbek stojący.

Jeśli chodzi o kolor, to tu nie ma żadnego problemu. Kolor pokrycia powinien być dopasowany do budynku i jego otoczenia. Blaszane pokrycia dachowe są dostępne w tak szerokiej gamie kolorystycznej, że dobór odcienia nie powinien stwarzać żadnego problemu.
kr


Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adele #2265015 | 95.40.*.* 13 cze 2017 11:19

    My z mężem postawiliśmy na gonty bitumiczne. Dużo czytaliśmy i one są wytrzymalsze znacznie no i te co zamawialiśmy ze strony bponline.pl są z dożywotnią gwarancją:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz