Przegląd techniczny maszyn ogrodowych

2017-04-02 08:05:24 (ost. akt: 2017-03-30 13:42:51)
Przegląd techniczny maszyn ogrodowych

Autor zdjęcia: Honda

W ogrodach zaczął się ruch – przygotowujemy grunt pod uprawy, przycinamy drzewka i krzewy, grabimy trawniki. Już w kwietniu będzie można kosić pierwszą trawę. Oczywiście, jeśli sprawna będzie kosiarka.

Do większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie potrzebujemy urządzeń – glebogryzarek, wertykulatorów, kosiarek, kos. Zanim zaczniemy prace, trzeba sprawdzić czy narzędzia są sprawne.

Kluczem do sukcesu jest sprawność techniczna


Sprawność techniczna maszyn ogrodniczych, obok ich jakości, ma kluczowe znaczenie, gdyż od tego zależy nie tylko sprawne wykonywanie prac, ale również kondycja roślin i końcowy efekt czyli piękny, zadbany ogród. Przykład?

Nienaostrzone noże w kosiarkach, kosach czy nożycach będą szarpać i ranić rośliny, co przyczyni się do ich osłabiania i zwiększania podatności na infekcje. Prawidłowe dbanie o urządzenia i maszyny zapewnia także ich niezawodne funkcjonowanie i wydłuża okres eksploatacji.

- Dbanie o urządzenia ogrodnicze jest oznaką przejęcia za nie odpowiedzialności – mówi Robert Spaltabaka, przedstawiciel dystrybutora maszyn i narzędzi. - Można to porównać do profilaktyki zdrowotnej człowieka – sezonowe przeglądy w połączeniu z prawidłową eksploatacją i bieżącą konserwacją zapewniają wydłużenie ich żywotności i wieloletnią eksploatację bez niespodziewanych koniecznych kosztów napraw maszyn, które mogą się zdarzyć w przypadku lekceważenia stanu technicznego maszyn – dodaje nasz ekspert.
italic text

Dwa razy w roku


W ciągu roku są dwa podstawowe momenty, w których trzeba dokonać przeglądu urządzeń do ogrodu ze szczególną uwagą - przed i po sezonie, przy czym przegląd i przygotowanie urządzenia do nowego sezonu jest praktycznie konieczne. Warto tu podkreślić, że coroczny przegląd techniczny bywa jedną z zasad umowy gwarancyjnej. Warto o tym wiedzieć, by w razie grubszej awarii nie przeżyć rozczarowania. Początek wiosny jest czasem na przeglądy techniczne kosiarek, kos i glebogryzarek.

Od czego zacząć?


Przed każdym użytkowaniem urządzenia i maszyny ogrodniczej po dłuższym ich postoju należy sprawdzić ogólny stan techniczny urządzenia, sprawdzić czy jest dobrze oczyszczone i czy nie pojawiły się ubytki w warstwie lakieru.
Paliwo. Należy upewnić się czy usunęliśmy paliwo ze zbiornika i gaźnika po ostatnim użytkowaniu maszyny przed zimą. Paliwo pozostawione w zbiorniku na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze.

- Dysze gaźnika, ze względu na bardzo małe średnice, są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu – zauważa Robert Spaltabaka. - Zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można temu zapobiec - po pierwsze nie należy długo przetrzymywać paliwa w zbiorniku, po drugie – trzeba regularnie wymieniać filtr.
W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu – dodaje ekspert.

Filtr powietrza. Element ten ulega naturalnemu mechanicznemu zużyciu, dlatego powinien być systematycznie czyszczony kilka razy w sezonie i wymieniany – przynajmniej raz w roku. Zatkany filtr powietrza ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania. Uszkodzony filtr natomiast przepuszcza pył i osad, czego skutkiem może być zanieczyszczenie gaźnika, nadmierne i szybkie zużycie cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Warto paiętać, że zużyty lub uszkodzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika, pogarsza wydajność maszyny i zwiększa zużycie paliwa.

Świeca zapłonowa. Na wiosnę należy sprawdzić stan techniczny świecy zapłonowej oraz prawidłowość jej dokręcenia. Jeśli pokryta jest warstwą nalotu, widoczne są pęknięcia lub uszkodzenia izolatora, świecę trzeba wymienić na nową. W każdym przypadku należy sprawdzić czy jest dobrze dokręcona, ponieważ niewłaściwie dokręcona może uszkodzić silnik.

Poziom oleju. Zakładając, że silnik został zalany nowym olejem po ostatnim sezonie, teraz wystarczy sprawdzić jego poziom i dokonać korekty w razie takiej potrzeby. Natomiast jeśli nie wymieniliśmy oleju przed zimą, jest to pierwsza czynność do wykonania przed rozpoczęciem prac wiosennych.

W przypadku kosiarek, kos oraz innych urządzeń wyposażonych w elementy tnące, obowiązkowo trzeba skontrolować ich ogólny stan techniczny, a przede wszystkim ich ostrość. Szczególnie ważne są noże kosiarek, których jakość decyduje o dobrej kondycji trawy i jej prawidłowym rozwoju. Lekko stępione noże wystarczy przekazać do naostrzenia – najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, ponieważ noże muszą być obowiązkowo wyważone. Jeśli natomiast ostrza są zdeformowane lub widoczne są na nich pęknięcia – noże należy wymienić na nowe. kr

Zbiornik paliwa w kosiarce powinien być dokładnie oczyszczony, a filtr wymieniony
.

Przygotowanie kosiarek elektrycznych


Wiosenny sprawdzian kosiarek elektrycznych polega przede wszystkim na kontroli noży, które należy naostrzyć lub wymienić na nowe dokładnie tak samo jak w przypadku kosiarek spalinowych. Dodatkowo należy sprawdzić stan przewodów elektrycznych, a także kosz, jego mocowanie i działanie osłony wyrzutu pokosu.
kr


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB