Jak nie dopuścić do zalania łazienki

2017-04-05 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-05 09:10:12)
Jak nie dopuścić do zalania łazienki

Autor zdjęcia: Sopro

Zalana łazienka zawsze generuje duże straty finansowe. Warto więc przechytrzyć ewentualną awarię i dobrze uszczelnić łazienkę. Unikniemy w ten sposób konfliktu z sąsiadem, którego przy okazji też zalaliśmy. Podpowiadamy jak to zrobić skutecznie.

Przeciekająca pralka, pęknięta rura, wyciek z kabiny prysznicowej, to zdarzenia przed którymi można się zabezpieczyć. O ile na skutki tego zdarzenia losowego nie mamy wpływu, o tyle możemy zapobiegać przyczynom ich powstawania. Jak? Stosując odpowiednie uszczelnienia łazienki.

Nieprzyjemny zapach, zniszczone fugi, brzydkie zacieki czy uszkodzone płytki – to typowe objawy, które powinny nas zaniepokoić. Zbyt późno wykryte i naprawione mogą spowodować falę następujących po sobie zniszczeń, zaczynając od wypłukiwania spoiwa ze szczelin fugowych, niszczenia betonu, a kończąc na degradacji całego podłoża, zwłaszcza jeśli zostało wykonane z masy gipsowej, bloczków gazobetonowych lub płyt gipsowo-kartonowych. Mokre podłoże jest też dobrym miejscem dla rozwoju pleśni i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, które w szybkim tempie mogą rozprzestrzenić po całym mieszkaniu.

Przywrócenie łazienki do poprzedniego stanu bywa czasochłonne i kosztowne. Po pierwsze należy dokładnie oczyścić i osuszyć ściany, co w przypadku wyboru metody naturalnej, czyli popularnego wietrzenia, może w naszym klimacie trwać nawet kilka tygodni. Czasami niezbędne staje się zastosowanie osuszacza, który absorbuje wilgoć ze ścian i dba o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. Koszt wynajęcia urządzenia to kilkaset złotych, zaś kupna – nawet kilka tysięcy.

Uszkodzenia w naszej łazience są często początkiem niezłych kłopotów, gdyż to, co dla nas jest podłogą, dla sąsiada pod nami jest sufitem. Czekają nas wówczas podwójne koszty remontu, mogące sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Co zatem zrobić? Uszczelnić.

- Nowoczesna, wysokiej jakości chemia budowlana pozwala na skuteczne, trwałe zabezpieczenie stref mokrych, nawet w przypadku pomieszczeń narażonych na duże obciążenie wodą – mówi Artur Watras, ekspert producenta materiałów budowlanych. - Ten etap wykonawczy nie obciąży nadmiernie naszego budżetu, zwłaszcza jeśli do remontu podchodzimy w sposób całościowy, a decydując się na gruntowne odnowienie, warto zrobić to solidnie i od podstaw, z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Tylko wtedy zmiany będą widoczne i trwałe, mimo codziennej eksploatacji – dodaje.

Warto więc zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw zabezpieczenia pomieszczenia przed wilgocią. Mowa o systemie uszczelniającym z niezbędnymi narzędziami aplikacyjnymi. Poszczególne elementy tego zestawu zostały dobrane tak, by w wygodny sposób zapewnić kompleksowe wykonanie uszczelnienia naroży prysznicowych, niecek brodzikowych oraz zabezpieczenia miejsc instalacji wanny oraz stref mokrych i wilgotnych. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB