Zaimpregnuj drewniane meble ogrodowe

2017-04-06 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-05 09:21:00)
Zaimpregnuj drewniane meble ogrodowe

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W wielu ogrodach i na tarasach pojawiły się już meble ogrodowe, donice. Jeśli są z drewna, warto je zabezpieczyć przed działaniem słońca i deszczu. Dotyczy to zresztą także drewnianych altan, pergoli i ogrodzeń. Podpowiadamy jak i czym zaimpregnować drewno.

Tylko odpowiednio zabezpieczone drewno utrzyma swój pierwotny urok i właściwości. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich produktów do jego konserwacji. Altan, meble ogrodowe czy ogrodzenie podlega stałemu działaniu słońca i wilgoci, co może spowodować pęknięcia i w efekcie osłabienie struktury drewna. Takie drewno będzie także podatne na atak niszczycielskich grzybów.
Odpowiednia impregnacja skutecznie ochroni drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV i innymi czynnikami atmosferycznymi. Zapobiegniemy też rozsychaniu i wypaczaniu się drewna, ochronimy je przed owadami, grzybami i drobnoustrojami, a także zabezpieczymy przed kurzem i trwałymi zabrudzeniami.

Szczególnie więc zadbać trzeba o drewniane meble ogrodowe, pergole, altanki, donice, pojemniki na rośliny, które przez cały rok wystawione są na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych oraz owady, grzyby czy inne szkodliwe dla drewna mikroorganizmy.
Powoli do łask wracają drewniane okna. Pamiętajmy jednak o tym, że takie okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i odnawiania.

Drewniana stolarka okienna też przecież narażona jest na działanie wymienionych już czynników. Pokrycie drewna odpowiednim impregnatem zabezpieczy ramy przed pękaniem, wypaczeniem i przedłuży ich żywotność o wiele lat.
Uszkodzenia mechaniczne drewnianych drzwi zewnętrznych oraz wdzierająca się w szpary wilgoć stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ich wyglądu i prawidłowego działania. Zatem i drzwi należy pokryć impregnatem lub je pomalować.

Drewno powinno być odpowiednio wysezonowane. Bez takiego przygotowania, podczas eksploatacji będzie odkształcać się i pękać. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do impregnacji całą impregnowaną powierzchnię oczyścić z kurzu, tłustych plam oraz wycieków żywicznych. Najlepiej użyć w tym celu szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem ogólnego stosowania. Jak wybrać dobry impregnat? W sklepach z materiałami ogólnobudowlanymi jest duży wybór produktów. Informację o tym, że farba czy impregnat służy do ochrony drewna znajdującego się na zewnątrz, znajdziemy na opakowaniu.
Kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agnieszka #2221991 | 77.253.*.* 12 kwi 2017 14:10

    Ja impregnowałam woskiem z saicos i jestem zadowolona, drewno nie jets odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego tak cyz inaczej musimy pomyślec o chronie juz od samego początku

    ! - + odpowiedz na ten komentarz