Kupując mieszkanie, dobrze obejrzyj balkon

2017-04-20 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-20 14:50:46)
Kupując mieszkanie, dobrze obejrzyj balkon

Autor zdjęcia: Schöck

Decyzja zapadła – kupujemy mieszkanie. Zaczynając poszukiwania, bierzemy pod uwagę przede wszystkim lokalizację, metraż, rozkład pomieszczeń. Często zależy nam również na balkonie, z którego roztaczałby się piękny widok. Jednak balkon balkonowy nierówny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oglądając balkon w nowym mieszkaniu.

Duży balkon to z pewnością ogromna zaleta mieszkania. W okresie letnim służy nam często jako przedłużenie salonu i to na nim spędzamy większość ciepłych dni. Prowadzenie przydomowego ogródka z ziołami daje wiele radości, a wieczory na świeżym powietrzu z widokiem na panoramę miasta to wymarzony sposób na relaks.

- Niestety, nieprawidłowa konstrukcja balkonu może wiązać się z niedogodnościami, które nie tylko negatywnie wpłyną na komfort życia, ale mogą mieć również dużo poważniejsze konsekwencje – przestrzega Maciej Kowalczyk, inżynier budowlany. - Biorąc pod uwagę, że zakup mieszkania oraz jego wykończenie i urządzenie wiąże się z ogromnym wysiłkiem finansowym, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję oraz materiały, które zostały zastosowane do jego budowy. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze nowe mieszkanie będzie bez zarzutu służyć nam przed kolejne lata – dodaje ekspert.


Znowu te mostki termiczne


O ile latem w ogóle nas nie obchodzą, to zimą mostki termiczne mogą spędzać sen z powiek. Mostki te powstają one między innymi przy konstrukcjach balkonowych. - Balkony narażone są na silne działanie czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne całego obiektu, dlatego ważne jest wykonanie właściwej izolacji termicznej – wyjaśnia Maciej Kowalczyk. - Balkony to wysunięte elementy, gdzie w miejscu ich połączenia z konstrukcją budynku występuje brak ciągłości izolacji termicznej, a więc tworzą się mostki termiczne. Są one przyczyną zwiększonej utraty ciepła, co ściśle wiąże się z wyższymi opłatami za ogrzewanie, ale nie są to jedyne konsekwencje złej izolacji – dodaje.

W miejscu powstałego mostka cieplnego temperatura powierzchni wewnętrznych ścian i stropów spada tak nisko, że w zetknięciu z ciepłem otoczenia skrapla się w tych miejscach para wodna zawarta w powietrzu pomieszczenia. Nierzadko powstające w ten sposób grzyby, pleśń czy wilgoć nie tylko naruszają wizualny aspekt ściany, ale — co najważniejsze — są bardzo groźne dla zdrowia domowników.

Do łączenia płyty balkonowej z budynkiem najlepiej użyć łączników, czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych.


Na co zwrócić uwagę


Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa konstrukcja balkonu i na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? — Właściwie zaprojektowana oraz rzetelnie wykonana konstrukcja płyty balkonowej wraz z uwzględnieniem odpowiedniej termoizolacji są gwarancją balkonu nie tylko dobrze prezentującego się, ale również bezpiecznego oraz energooszczędnego — tłumaczy Maciej Kowalczyk. — W przypadku balkonów ważne jest, by już na etapie projektowania zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Należy zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania. Gwarancją są sprawdzeni producenci. Zastosowanie produktów o dobrych parametrach izolacyjnych sprawi, że nasze mieszkanie będzie zabezpieczone nie na jeden sezon, lecz na długie lata – dodaje.


Łączniki termoizolacyjne


Do łączenia płyty balkonowej z budynkiem najlepiej użyć łączników, czyli nośnych elementów termoizolacyjnych do oddzielenia wystających elementów konstrukcyjnych. Pozwala to zachować ciągłość izolacji bez dodatkowego ocieplania płyty balkonowej. Można je montować w każdego rodzaju konstrukcjach nowych, jak i istniejących, w połączeniach żelbet-żelbet, żelbet-drewno, żelbet-stal oraz stal-stal. Łączniki termoizolacyjne montowane są w pionowej warstwie izolacji termicznej ściany, a więc stanowią jej naturalną kontynuację.

Łączniki przenoszą również obciążenia z płyty balkonowej na konstrukcję budynku oraz umożliwiają oddzielenie ciepłych i zimnych elementów całej konstrukcji. To rozwiązanie sprawia, że konstrukcje balkonów można kształtować w dowolny sposób, co korzystnie wpływa na końcowy efekt wizualny budynku.
Kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #2230776 | 83.16.*.* 25 kwi 2017 11:30

    Łączniki termoizolacyjne to ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne, ale jest ono drogie. Ze względu na patenty i skomplikowanie takiego elementu czasem lepiej wykonać o wiele prostsze balkony zespolone mocowane na kotwach chemicznych. Tworzą tylko znikome mostki punktowe a można je dobudować nawet do konstrukcji już istniejącej.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz