Wyjdź z domu do ogrodu

2017-04-21 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-20 14:49:47)
Wyjdź z domu do ogrodu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Ogród jest naturalnym przedłużenie domu. Jeśli architektura domu pozwala, można do ogrodu wejść z poziomu mieszkalnego. Dotyczy to także mieszkania, nawet, gdy jest na szóstym piętrze. Jak to możliwe?

Ogród jest naturalnym przedłużenie domu. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowany, tworzy dodatkową przestrzeń, z której chętnie korzystamy. O efekcie końcowym aranżacji decyduje jednak wiele szczegółów.

Podstawą efektownego i praktycznie urządzonego ogrodu jest, oczywiście, odpowiedni projekt. Jeśli dopiero rozpoczynamy budowę domu, warto zasięgnąć porady architekta krajobrazu, który weźmie pod uwagę rodzaj materiału wybrany na nawierzchnię dojazdów i chodników, oświetlenie i systemy nawadniające, a także dodatkowe elementy architektury, takie jak np. drewutnia, altana, plac zabaw czy miejsce do grillowania.

Zaplanuje też odpowiednie rozmieszczenie roślin, a ich gatunki dopasuje do stylistyki posesji oraz stopnia nasłonecznienia miejsca, w którym zostaną posadzone.

Zmiany w architekturze ogrodu można oczywiście wprowadzać cały czas. Nie muszą wiązać się one z całkowitą przebudową dotychczasowej koncepcji, a jedynie nadaniem jej nowego, odświeżonego wyrazu. Warto w tym celu urozmaicić dotychczasową roślinność o bardziej efektowne gatunki, a do ogrodu czy na taras wprowadzić stałe elementy zabudowy czy niebanalne meble ogrodowe.

Wymagające wymagają


Zanim zabierzemy się za wybieranie odpowiednich roślin, zastanówmy się, jak wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić naszemu przyszłemu ogrodowi. Wbrew pozorom, jest to kwestia, od której zależy wybór konkretnych gatunków roślin. Jeśli lubimy prace ogrodowe i jest to dla nas doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu pracy, możemy postawić na wymagające rośliny, które wymagają pielenia, podcinania, nawożenia czy ochrony przed wiatrem i chłodem.

Jeśli natomiast jesteśmy zabiegani i chcemy, by nasz ogród prezentował się doskonale przy niewielkim wysiłku z naszej strony, dużo lepszym rozwiązaniem będą mało wymagające rośliny, którym wystarczy regularne podlewanie.

Ogród urządzony jak mieszkanie


Podejdźmy do aranżacji ogrodu tak, jak do urządzania mieszkania. Pomyślmy o względach estetycznych i funkcjonalności projektu. Jeśli mamy do dyspozycji duży teren, zaplanujmy go pod kątem każdego z domowników.

Zainstalowanie oświetlenia w grodzie pozwoli nam w nim przebywać do późnych godzin nocnych. Do wyboru mamy halogeny podświetlające ogrodowe ścieżki i stopnie tarasu, kinkiety wbudowane bezpośrednio w elementy zabudowy oraz przenośne lampy ledowe. Dostępne są one w różnych kolorach i kształtach. Niektóre z nich doskonale imitują naturalne kamienie.


Dzieci z pewnością ucieszą się z małego placu zabaw, ogrodowej huśtawki lub hamaka, który — bez szkody dla wzrastających drzew — możemy przymocować do specjalnie wbudowanych poręczy. Doskonałym miejscem na rodzinne posiłki czy spotkania ze znajomymi będzie natomiast taras wyposażony w stół, krzesła lub leżankę ogrodową. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymany jest dom, możemy wybrać drewno, stal, modny od kilku sezonów technorattan lub też pokusić się o bardziej awangardowe aranże.

Leżakowanie na tarasie


Mieszkanie w bloku czy kamienicy nie przekreśla szans na stworzenie zielonego zakątka. Oczywiście, pod warunkiem, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami balkonu. Im większy jego metraż — tym większe mamy możliwości. Nawet na niewielkiej powierzchni możemy wykreować przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi.

Zacznijmy od uporządkowania i pozbycia się zbędnych elementów — dążąc do minimalizmu i wykorzystując proste rozwiązania, ale w nowatorskiej formie. Wizualnie lekkie meble rattanowe lub z elementami szkła nadadzą całej aranżacji charakteru, a jednocześnie optycznie powiększą nawet mały balkon. Jeśli mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów, ograniczmy się do wstawienia na balkon ogrodowego krzesła lub pufy oraz podręcznego stolika. Dzięki temu delektować będziemy się chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, z ulubioną lekturą lub kubkiem kawy w dłoni.

Pamiętaj o parasolu


Aby zapewnić sobie prywatność i subtelnie odgrodzić się od sąsiadów, wykorzystajmy np. płot bambusowy lub drewnianą pergolę, na której wije się winorośl. Przemyślmy również ustawienie parasola przeciwsłonecznego z ciekawego materiału, o efektownym kształcie. Najlepiej wybierzmy kolory neutralne, które nie będą dominować w aranżacji.
Nie zapominajmy, że w centrum uwagi powinny znaleźć się rośliny. Poza kwiatami w efektownych donicach, warto wykorzystać także rabatki z ziołami i przyprawami. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB