Chcesz przykleić płytki, zastosuj dobry klej

2017-05-11 08:00:00 (ost. akt: 2017-05-10 14:14:34)
Chcesz przykleić płytki, zastosuj dobry klej

Autor zdjęcia: Baumit

To nic, że pada deszcz, to nic, że jest zimno. Remont łazienki nie wymaga dobrej pogody, lecz dobrych materiałów. Z wyborem płytek nie ma problemu, gorzej jest z przygotowaniem podłoża i doborem odpowiedniego kleju. Oto rady eksperta.

Wymarzone płytki już przywiezione, zabieramy się więc do kładzenia. I wtedy okazuje się, że nie mamy kleju! Jedziemy do sklepu, a tam sprzedawca zadaje nam mnóstwo dziwnych pytań: jakie podłoże i nasiąkliwość? Warto wiedzieć, co odpowiedzieć.
Płytki ceramiczne zazwyczaj są kładzione wewnątrz domu, w kuchni, łazience lub w holu. Równie często wykańczane są nimi balkony i tarasy znajdujące się na zewnątrz budynku. Miejsce układania płytek, jak również rodzaj i stan podłoża oraz wielkość i surowiec, z którego wykonane są płytki, warunkują dopasowanie odpowiedniej zaprawy klejowej.

Maciej Iwaniec,
ekspert producenta materiałów budowlanych


Jeśli przyklejamy płytki wewnątrz pomieszczeń, w kuchni lub łazience, można zastosować uniwersalną zaprawę klejową, wodoodporną, ale niekoniecznie mrozoodporną. W przypadku klejenia płytek na zewnątrz, klej musi być zarówno mrozo-, jak i wodoodporny. Dodatkowo, warto wybrać klej, który będzie elastyczny. Tego rodzaju warstwa będzie w stanie przenosić niewielkie odkształcenia posadzki i podłoża, spowodowane dużymi wahaniami temperatury. W przypadku montażu płytek na ścianach należy stosować zaprawy o obniżonym spływie. Pozwalają one rozpocząć układanie płytek od góry ściany, co zapewni lepszy efekt wizualny.


Ważny jest także rodzaj i stan podłoża. Układając płytki na nieotynkowane, surowe ściany z bloczków z betonu komórkowego, jak również na ściany otynkowane tradycyjnymi zaprawami cementowymi, cementowo-wapiennymi oraz na cementowe lub anhydrytowe podkłady podłogowe i wylewki betonowe, można stosować podstawowe zaprawy klejowe. — W przypadku płyt gipsowo-kartonowych lub cementowych, warto użyć kleju o zwiększonej przyczepności. Należy także wcześniej zagruntować podłoże preparatem poprawiającym przyczepność.

Montaż płytek na starych podłożach, które pokryte są farbą lub innymi klejami, musi zostać poprzedzony starannym przygotowaniem. — Przede wszystkim, należy dobrze je wyczyścić, odtłuścić i pozbawić wszelkich łuszczących i osypujących się warstw — radzi Maciej Iwaniec. — Zazwyczaj konieczne jest też stosowanie środków gruntujących zwiększających przyczepność. W przypadku układania glazury na podłodze, w której ułożone jest wodne albo elektryczne ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać o tym, że powierzchnia ta narażona jest na duże i częste zmiany temperatury, które mogą powodować niewielkie odkształcenia powierzchni. Warto w tej sytuacji zastosować kleje elastyczne, które będą kompensowały naprężenia wynikające z różnicy temperatur” — dodaje nasz ekspert.

Dobierając odpowiedni klej do płytek, warto znać ich nasiąkliwość, jak również wielkość. Niektóre okładziny, szczególnie te wykonane z naturalnego kamienia, cechuje duża nasiąkliwość. Nieodpowiednie materiały mogą spowodować pojawienie się na płytkach nieestetycznych przebarwień. — Klejąc płytki o bardzo niskiej nasiąkliwości, czyli, np. klinkier lub gres szkliwiony, warto stosować specjalistyczne masy przeznaczone do tego typu okładziny. Bardzo ważne jest również to, aby przygotowując masę, nie dodawać więcej wody, niż zaleca producent. Spod warstwy mało nasiąkliwych płytek, trudno jest wodzie odparować, przez co klej nie wiąże tak, jak należy. Do dyspozycji wykonawców są także zaprawy klejowe ułatwiające klejenie płytek o dużych rozmiarach. Podstawową zaletą tego materiału jest upłynniona konsystencja. Cecha ta pozwala całkowicie wypełnić przestrzeń pod płytką. Dzięki temu powierzchnia okładziny jest wzmocniona, a zaprawa nie pęka — podsumowuje specjalista. Kr
Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB