Chcesz, aby twój ogród był ładny? Nie popełniaj tych błędów

2017-05-31 08:00:00 (ost. akt: 2017-05-30 15:03:06)
zdjęcie jest ilustracją artykułu

zdjęcie jest ilustracją artykułu

Autor zdjęcia: John Deere Polska

Zakwitły przydomowe ogródki. Chciałoby się, aby ten dobry stan utrzymał się do jesieni. Niestety, zdarza się, że przy pielęgnacji ogrodu popełniamy błędy, które mogą narazić rośliny i trawnik na poważne problemy. Jak ich uniknąć?

Nawożenie roślin.

Wśród najczęstszych błędów związanych z nawożeniem wymienić można: zastosowanie niewłaściwego nawozu, przenawożenie czy nieodpowiedni termin nawożenia.
Istotne jest, aby nawóz został odpowiednio dobrany dla danej rośliny, stąd warto poznać przed samym zabiegiem jej wymagania. Uwagę należy zwrócić na zbyt duże nawożenie azotem. Pierwiastek ten odpowiada m.in. za szybki rozwój i wzrost roślin.

Azot zbyt późno podany, może prowadzić do zbyt intensywnego wzrostu zielonej masy rośliny i ograniczy kwitnienie. Najlepiej, aby nawożenia tym pierwiastkiem zaprzestać z końcem lipca. Od sierpnia aż do połowy października należy stosować nawozy fosforowe i potasowe.

Podlewanie.

Trawę oraz inne rośliny, najlepiej podlewać z samego rana, tak aby woda dotarła do głębszych warstw ziemi, a nie odparowała. Jeżeli nie możemy podlewać rano, zróbmy to wieczorem.
Młody trawnik powinno się podlewać nawet dwa razy w ciągu dnia, ponieważ duża ilość wody sprzyja ukorzenianiu się. Natomiast w przypadku dobrze ukorzenionych trawników, wskazane jest intensywne podlewanie dwa razy w tygodniu.

Koszenie.

Koszenie trawnika wpływa na powstawanie nowych źdźbeł trawy i sprawia, że nasz trawnik będzie ładnie wyglądał.
Jeżeli chcemy, aby nasz "zielony dywan" prezentował się atrakcyjnie przez cały sezon, powinniśmy kosić go raz w tygodniu.

- Warto zwrócić uwagę, że lepszym zabiegiem jest częstsze koszenie i ścinanie niewielkiej części źdźbła niż rzadsze koszenie i agresywne ścinanie znacznej części źdźbła trawy – mówi Robert Łoza, ekspert producenta narzędzi ogrodniczych.

Konserwacja sprzętu.

Koszenie trawnika to jedno, natomiast równie istotna jest odpowiednia konserwacja kosiarki. Po pierwsze pamiętajmy o sprawdzeniu poziomu oleju silnikowego oraz uzupełnijmy poziom paliwa w zbiorniku.

Robert Łoza, ekspert producenta narzędzi ogrodniczych
Jeżeli posiadamy kosiarkę spalinową pamiętamy również o benzynie, która powinniśmy za każdym razem zużyć tak, aby nie pozostawała w układzie paliwowym i przewodach. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ benzyna może stracić swoją ważność już po miesiącu, a pozostawienie jej na dłuższy czas może uszkodzić układ paliwowy. Po drugie, zwróćmy uwagę na wypoziomowanie mechanizmu koszącego w kosiarkach samojezdnych, aby powstała równa gładka powierzchnia, a nie fale. Po trzecie pamiętajmy, aby noże były odpowiednio naostrzone. Dzięki czemu będziemy mieć pewność, że przycinają one trawę, a nie powodują jej wyrywanie. Pamiętajmy też, aby po koszeniu wyczyścić obudowę i elementy tnące.

Kr

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2299127 | 95.40.*.* 1 sie 2017 12:28

  U mnie ogród jest zadbany zawsze, trawnik koszę co 2-3 dzień a tak naprawdę nie ja tylko robot wiper. Duże udogodnienie z tym sprzętem. Kwiatami to żona się zajmuje ma ich bardzo dużo. Zrobiłem jej swego czasu kompost i taki nawóz idealnie do kwiatków się nadaje. Oczywiście, by ogród dobrze wyglądał nawadniamy go.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Misia #2262257 | 46.215.*.* 8 cze 2017 13:23

  Rady przydatne dla początkujących ogrodników. O co wam chodzi moi przedmówcy. Nie każdy wychował się na wsi. Ja jeszcze tutaj mogę dodać, że do podlewania najlepsza jest woda deszczowa. Ja ją magazynuję w zbiornikach na deszczówkę z Przydomu.pl Mają ozdobne modele :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. o fakkk #2257084 | 195.136.*.* 31 maj 2017 22:05

  Rady dla Debili

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. XXX #2256446 | 91.229.*.* 31 maj 2017 10:03

  No co przydatny artykuł... Nie ma co... Żenada...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz