Masz kłopoty z prasowaniem? Może źle zrobiłeś pranie

2017-06-07 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-06 12:45:08)

Kto lubi prasować? Z badań wynika, że wśród osób, które nie lubią tej czynności i wręcz jej unikają, najwięcej jest mężczyzn. A przecież prasowanie jest jak majsterkowanie. W obu przypadkach o efekcie końcowym decyduje dobry... sprzęt.

zdjęcie jest ilustracją artykułu

zdjęcie jest ilustracją artykułu

Autor zdjęcia: Vileda

Panowie nie lubią prasować. Ale nasz poradnik kierujemy nie tylko do panów, ponieważ niechęć do prasowania dotyka także panie. Postarajmy się najpierw określić przyczyny tego zniechęcenia.

Kiepskie, przypalone żelazko, kiwająca się, stara i ciężka deska do prasowania, nie dające się uprasować tkaniny. To powody, które sprawiają, że prasowanie staje się nieprzyjemną czynnością.
Niektórzy też twierdzą, że prasowanie jest po prostu nudne i całkowicie zbyteczne. Zdarza się też, że przegrywamy już na etapie prania i suszenia.

Bo prać też trzeba umieć. Jeszcze przed włożeniem ubrań do pralki trzeba zrobić selekcję. Upychanie wszystkiego do bębna sprawi, że po wysuszeniu będziemy mieć wielką stertę ubrań do prasowania. Nie dziwmy się więc naszym panom, że na widok tylu rzeczy do prasowania, salwują się ucieczką.

Zbyt duża liczba ubrań w bębnie pralki uniemożliwia prawidłowe wypranie i wypłukanie. Przy wirowaniu materiały zostaną dodatkowo ściśnięte, a suszenie ich w suszarce bębnowej, utrwali zagniecenia.

Warto więc spróbować suszyć ubrania w suszarni na sznurach albo na domowych suszarkach. Zadziała wtedy siła grawitacji, która wyciągnie i wygładzi materiał. A skoro o suszarce mowa...

— Wybierając suszarkę, np. składaną, bierzmy pod uwagę te z grubymi aluminiowymi drutami – radzi Magdalena Jaklewicz, ekspert producenta sprzętu domowego. — Grube druty zapobiegną zagnieceniom wzdłuż materiału, a tym samym przyspieszą i ułatwią prasowanie. Dobrym sposobem suszenia jest także powieszenie ubrań tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Susząc pranie na wolnym powietrzu nie przypinajmy ubrań klamerkami. Długotrwałe ściskanie materiału pozostawi na nim ślady, które potem trudno rozprasować — dodaje nasz ekspert.


Prać już umiemy, przejdźmy do prasowania. Zanim włączysz żelazko, posegreguj ubrania na te, które nie wymagają wysokiej temperatury i na te, które prasujemy na najmocniejszym rozgrzaniu. Zaoszczędzimy w ten sposób czas, prąd, a także unikniemy przypadkowego zniszczenia delikatnych tkanin.
Po prasowaniu odczekaj, aż ubrania wystygną i dopiero wtedy je składaj czy wieszaj do szafy. W przeciwnym razie ubrania znowu się zagniotą i twoja praca pójdzie na marne.

Nie ma nic gorszego niż prasowanie na starej, kiwającej się desce. Planując zakup nowej, weź pod uwagę jej stabilność i oczywiście wymiary. Jeśli często prasujesz pościele i zasłony – kup szeroką deskę.
Do prasowania ubrań wystarczy rozmiar standardowy. Zwężona końcówka blatu ułatwi prasowanie koszul. Antypoślizgowe stopery na nóżkach zagwarantują stabilność nawet na śliskiej posadzce.

Niektóre deski są wyposażone w gniazdka oraz antenki. Ułatwia to operowanie żelazkiem i zapobiega splątaniu się kabla.
Na desce powinien być pokrowiec. Najlepsze są te pokryte metalizowaną bawełną. Powłoka ta odbija ciepło i sprawia, że materiał jest prasowany od razu z dwóch stron. W ten sposób znowu zaoszczędzimy czas i prąd.

Jeśli prasujesz bardzo pognieciony materiał czy trudny do prasowania len, najpierw spryskaj go wodą, a gdy złapie wilgoć – energicznie strzepnij. W ten sposób materiał sam się wygładzi. Następnie ustaw żelazko na prasowanie z parą. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie nawet z najcięższymi zagnieceniami. Pamiętaj jedynie o tym, żeby przed rozpoczęciem prasowania wykonać test na małym kawałku materiału. Zapobiegniesz w ten sposób wypaleniu dziury w koszuli czy bluzie. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę – rozprasuj ją na sucho.

Niektóre materiały niechętnie poddają się prasowaniu. W takim przypadku skrop tkaninę wodą i włóż ją na kilka minut do... zamrażarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem powinno sobie świetnie poradzić z zagnieceniami. Kr

Magdalena Jaklewicz, ekspert producenta sprzętu domowego


Nie znasz się na tkaninach i nie wiesz, co prasujesz? Każda tkanina ma wszytką metkę z opisem materiału i wskazaniem odpowiedniej temperatury prasowania. Dla przypomnienia: len i wełnę prasujemy żelazkiem rozgrzanym do temp. 180-220°C, bawełnę – 150-180°C, jedwab - 90-120°C, tkaniny syntetyczne (nylon, kapron, stylon) maks. 120°C, wiskozę, taftę, krepę satynową - ok. 120°C.


Komentarze (12)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tes #2412074 | 77.111.*.* 7 sty 2018 19:56

  Do kiedy jest tak akacja w ME?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. koper #2377786 | 185.56.*.* 19 lis 2017 22:19

  Taka suszarka załatwia sporo roboty z prasowaniem https://www.mediaexpert.pl/lp,3123-sieme ns-satysfakcja-gwarantowana

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

  1. ni ma #2361008 | 78.11.*.* 27 paź 2017 15:48

   Tu jest kilka dobry rad: https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/po rady-domowe2/jak-dbac-o-ubrania2, ale własciwie to nie mam problemu z prasowaniem czegokolwiek.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kolacja #2262528 | 89.79.*.* 8 cze 2017 21:39

    jakie marki żelazek polecacie??zepsuło się mi i woda cieknie cały czas. mam kupony rabatowe do media experta i muszę je wykorzystać do połowy czerwca

    ! - + odpowiedz na ten komentarz