Jak walczyć z chwastami na trawnikach?

2017-06-08 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-06 13:53:22)

Żeby zielone było piękne, trzeba o nie dbać. Mam na myśli oczywiście trawnik. Zdarza się, że mimo naszych starań, na trawniku pojawiają się na nim chwasty. Podpowiadamy jak działać.

zdjęcie jest ilustracją artykułu

zdjęcie jest ilustracją artykułu

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Walkę z chwastami powinniśmy zacząć przed wysiewem trawy, opryskując herbicydem cały teren, na którym zaplanowaliśmy trawnik. Jeśli tak zrobiliśmy, możemy spać spokojnie – system korzeniowy chwastów został zniszczony, dzięki czemu ilość chwastów w przyszłości zostanie ograniczona.

Tuż po wysianiu trawy mogą pojawić się chwasty jednoroczne. Zdarza się, że ich nasiona znajdują się już w zakupionej mieszance. Giną one jednak już po kilku systematycznych koszeniach. Większy problem sprawiają chwasty wieloletnie, szczególnie te, które rozrastają się przez rozłogi, jak jaskier czy skrzyp polny, oraz chwasty, które wytwarzają duże ilości nasion, np. mniszek lekarski. Aby zapobiec pojawianiu się chwastów, warto regularnie podlewać, nawozić i kosić trawnik, dzięki czemu nie dopuszczamy do kwitnienia i rozsiewu.

Chwasty z istniejącego już trawnika najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnie przystosowanym do tego celu narzędziem. Jest to jednak dość pracochłonne zajęcie, a na większej powierzchni i przy dużym zachwaszczeniu, po prostu niemożliwe.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest oprysk z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych łagodnych dla trawy, a trujący dla chwastów.

Chwasty z istniejącego już trawnika najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnym, przystosowanym do tego narzędziem.


Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się kosić trawy przez około tydzień. Preparat wnika do roślin powierzchnią liści, im więc jest ona większa, tym oprysk będzie bardziej skuteczny.
Aby przeprowadzony zabieg odniósł zamierzony efekt, zastosowany środek musi wraz z sokami dotrzeć do wszystkich części rośliny, w tym również do jej korzeni. Należy zatem również po przeprowadzeniu oprysku zostawić trawnik na kilka dni w spokoju. Jeśli zachwaszczenie jest duże, warto zabieg powtórzyć także jesienią. Kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tonante #2268399 | 37.47.*.* 18 cze 2017 16:25

    Jaki zatem konkretnie preparat zastosować na skrzyp polny?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz