Wiosna jest dobrą porą na walkę z grzybami

2017-06-09 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-06 12:16:10)
zdjęcie jest ilustracją artykułu

zdjęcie jest ilustracją artykułu

Szczelne okna, słaba wentylacja pomieszczeń świetnie wpływają na rozwój grzybów. Te z kolei źle wpływają na nasze zdrowie, niszczą tynki i strukturę ścian. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się grzybowych nieproszonych gości.

Nowoczesne technologie budowlane, w tym montaż szczelnych okien czy używanie materiałów o niskiej przepuszczalności powietrza coraz częściej sprzyjają rozwojowi grzybów w naszych mieszkaniach. Przy czym problem zagrzybienia równie często dotyczy także pomieszczeń biurowych, kin, sklepów, zakładów przemysłowych. Jak sobie z nim zatem radzić?

— Walka z grzybem nie sprowadza się wyłącznie do wyeliminowania szpecących wykwitów na ścianach – zauważa Maciej Iwaniec, ekspert firmy produkującej chemię budowlaną. — Kluczem do skutecznego usunięcia zagrzybienia jest usunięcie przyczyny zawilgoceń. Pojawienie się grzybów jest efektem niewłaściwej wentylacji. Jednak woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku leczenie zagrzybionego domu należy rozpocząć od usunięcia usterki – podpowiada nasz ekspert.


Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie przyczepności tynku w miejscu wystąpienia szpecących wykwitów. Wystarczy miejsce opukać młotkiem. Głuchy odgłos może oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Wówczas musimy się liczyć z koniecznością skucia starej i nałożenia nowej warstwy tynku. Jednak, gdy przyczepność tynku jest prawidłowa, sprawa jest o wiele mniej skomplikowana. Jeśli pleśń zaatakowała powierzchniowo ścianę czy sufit, bez problemu pozbędziemy się jej szorstką szczotką.

— W niektórych sytuacjach, gdy grzyb zdążył zakorzenić się głębiej, nie unikniemy skuwania tynku i odkażania podłoża – mówi Maciej Iwaniec. - Skuwanie do surowego muru powinno objąć powierzchnię w promieniu około jednego metra od zagrzybionego miejsca. Po bardzo dokładnym oczyszczeniu powierzchni szorstką szczotką, należy ją spłukać czystą wodą i starannie osuszyć. By mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany - możemy przystąpić do nanoszenia nowego tynku i przywrócenia jej pożądanego wyglądu – dodaje ekspert.

Najczęstszą przyczyną zagrzybienia ścian jest wilgoć. Unosząca się w powietrzu para wodna, intensywnie emitowana szczególnie podczas gotowania czy suszenia prania, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury, tworząc tym samym idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów. Kr

Maciej Iwaniec
Maciej Iwaniec
Maciej Iwaniec, ekspert firmy produkującej chemię budowlaną

Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia to w większości przypadków skutek braku właściwej wentylacji. Aby zapobiec utrzymywaniu się nadmiernej wilgotności w naszych wnętrzach, trzeba wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Istotną kwestią jest także właściwy dobór okien. Te bez możliwości rozszczelnienia utrudniają właściwą wentylację i z czasem mogą powodować pojawienie się wilgoci, która jest pierwszym krokiem do rozwoju grzybni.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB