Mur z cegły bez zaprawy murarskiej

2017-06-29 08:00:00 (ost. akt: 2017-06-27 11:37:38)
Mur z cegły bez zaprawy murarskiej

Autor zdjęcia: Elastolith

Cegła zawsze i wszędzie wygląda dobrze. Architekci chętnie wykorzystują jej ”wizerunek” w swoich projektach na zewnątrz i wewnątrz budynków. Cegła dobrze sprawdza się także w mieszkaniu.

Ściany z surowej cegły nadal jest na topie jeśli chodzi o dekoracje. “Murowaną” ścianę bez murowania można zrobić samemu, bez pomocy ekipy budowlanej, wiadra z zaprawą murarską i wszędobylskiego pyłu.

Na rynku pojawił się klinkier mineralny i to właśnie na jego przykładzie zaprezentujemy jak samemu stworzyć fajną aranżację wnętrza.
Klinkier mineralny jest jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem pozwalającym w łatwy i szybki sposób odwzorować murowaną ścianę – tak wewnątrz jak i na elewacji.

Wytwarzany jest z kilkuset rodzajów wyselekcjonowanych piasków kwarcowych, które stanowią ponad 93 proc. zawartości każdej płytki.
Montaż jest banalnie prosty. Do pracy potrzebujemy jedynie mineralne płytki klinkierowe i odpowiedni do nich klej. Co ciekawe, nie musimy robić fugi, gdyż jej rolę pełni tu klej montażowy. Dzięki elastyczności płytki klinkierowe wyginają się, możemy je zatem stosować także na narożach. Klinkier nie nasiąka, jest mrozoodporny, nie wymaga więc dodatkowego impregnowania – niezależnie od tego, czy stosujemy go na zewnątrz czy wewnątrz budynku.

Do pracy potrzebujemy tylko trzech podstawowych narzędzi – pacy ząbkowanej, pędzelka oraz nożyczek lub nożyka. Przydatne, ale nie konieczne, będą również sznurek do zaznaczania poziomu, ołówek, metrówka oraz poziomnica.

Montaż w pięciu ruchach.


1. Pierwszym krokiem jest rozprowadzenie kleju pacą na powierzchnię ok. 1M kw. Grubość warstwy powinna wynosić 2 mm. Klej jest jednocześnie fugą i dostępny jest w pięciu kolorach.
2. Następnie należy przycisnąć płytkę do świeżego, wilgotnego kleju - dokładnie na całej jej powierzchni. Odstępy między poszczególnymi płytkami powinny wynosić pomiędzy 12 a 14 mm.
3. Płytki można bez problemu dociąć nożyczkami lub nożykiem do tapet pod potrzebny nam wymiar, a pozostałe po cięciu skrawki wykorzystać przy dalszym montażu.
4. Z łatwością wykończamy narożniki – płytki są elastyczne co daje możliwość wygięcia ich pod odpowiednim kątem. W przypadku pracy niskiej temperaturze płytkę należy przez gięciem ogrzać w dłoniach, aby zapobiec jego kruszeniu lub złamaniu.
5. Ostatnim krokiem jest wygładzenie kleju pomiędzy kafelkami. Posłuży nad do tego wilgotny, płaski, 12-milimetrowy pędzel, którym powinniśmy starannie rozprowadzić masę na krawędziach płytek. Dzięki temu zapobiegniemy przenikaniu wilgoci pomiędzy masę montażową a klinkier, co mogłoby zmniejszyć trwałość ściany.

Po wykonaniu tych czynności wystarczy poczekać, aż klej wyschnie i możemy cieszyć się nową ścianą. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB