Spokojna i cicha klatka schodowa

2017-08-03 08:00:00 (ost. akt: 2017-07-31 13:02:24)
Spokojna i cicha klatka schodowa

Autor zdjęcia: Fotolia

Nowe wytyczne dotyczące budownictwa dotyczą nie tylko dociepleń, ale także wyciszania budynków, czyli izolacji akustycznej. Nikogo z nas nie interesuje co się dzieje u sąsiada, o czym rozmawiają ludzie stojący w klatce schodowej. Hałasy docierające do mieszkań z klatek schodowych mogą być problemem, zwłaszcza dla osób starszych, ceniących sobie ciszę i spokój, czy dla rodziców, którym właśnie udało się uśpić dziecko.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania budynków oraz na co zwrócić szczególną uwagę w kwestii izolacji akustycznej?
Można rozróżnić dwa rodzaje dźwięków, które docierają do naszych mieszkań. Pierwsze z nich to dźwięki powietrzne, czyli takie, które powstają w powietrzu. Mogą być to na przykład odgłosy rozmów na klatce schodowej.
Drugą grupą są dźwięki uderzeniowe związane między innymi z wchodzeniem po schodach. Jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej jakości izolacyjności i od dźwięków powietrznych i od dźwięków uderzeniowych, nie możemy mówić o pełnym komforcie akustycznym.

Bo projekt nie przewidział


— Najczęściej popełnianym błędem dotyczącym izolacyjności akustycznej jest, niestety, nieuwzględnienie w ogóle problemu akustyki budynku na etapie projektu — mówi dr inż. Leszek Dulak, ekspert budownictwa. — Bywa także, że pomimo uwzględnienia kwestii ochrony akustycznej, zdarzają się błędy polegające na niewłaściwym doborze rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Wreszcie liczyć należy się również z niewłaściwym lub niedbałym wykonawstwem, którego jakość w przypadku dźwiękoizolacyjności ma zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Można więc powiedzieć, że powszechnym błędem jest dobór niewłaściwych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz błędy wykonawcze. Dotyczy to zarówno ścian, stropów oraz elementów wykończeniowych, na przykład klejenia płytek bez zachowania warstwy dylatacji obwodowej – podsumowuje nasz ekspert.

Elementami, które należy uwzględnić w sposób szczególny i obowiązkowy przy izolacji akustycznej budynku, są stropy i ściany rozdzielające lokale mieszkalne. Zapisy w warunkach technicznych jasno wskazują, że projektant jest zobligowany do spełnienia wymagań akustycznych związanych z tymi elementami. Nie należy zapominać również o wykonaniu na stropie w sposób właściwy podłogi pływającej, ponieważ tylko takie rozwiązanie w przypadku budynków mieszkalnych jest w stanie zagwarantować nam wystarczającą izolacyjność od dźwięków uderzeniowych.

Żeby sąsiad spał spokojnie


Nieporozumienia pomiędzy mieszkańcami to częsty problem w budynkach wielorodzinnych. Zbyt głośna muzyka, biegające i krzyczące dzieci sąsiadów — wielu z nas zna takie sytuacje. Podczas pracy nie pozwalają nam się skupić, a wieczorami przeszkadzają w zasłużonym wypoczynku. Powoduje to liczne nieporozumienia oraz kłótnie z sąsiadami, a atmosfera w budynku staje się napięta i mało przyjazna. Najczęściej jednak dochodzące do nas dźwięki nie są złośliwą działalnością lokatorów, a wynikają jedynie z niewystarczającej izolacyjności akustycznej.

Negatywny wpływ hałasu na użytkowników mieszkań w sposób szczególny odbija się na ich zdrowiu psychicznym. W przypadku nieodpowiedniej ochrony akustycznej nasz system nerwowy jest najbardziej narażony na oddziaływanie dźwięków bytowych, czyli generowanych przez sąsiadów. Ponadto hałas tego typu często jest przyczyną nieporozumień wśród mieszkańców. Wynika to z fizyki zjawiska. Dźwięki – w szczególności uderzeniowe – inaczej odbierane są w pomieszczeniu odbiorczym, a inaczej w pomieszczeniu, w którym są generowane. W miejscach, w których powstają mogą być praktycznie niezauważone, natomiast w pomieszczeniach odbiorczych odbierane są jako hałas o wysokiej uciążliwości.

Akustyczne rozwiązania systemowe


W przypadku konieczności redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na klatce schodowej niezastąpione są akustyczne rozwiązania systemowe. Pozwalają one na zniwelowanie odgłosu kroków generowanych na biegach schodowych. Stanowią także alternatywę dla podłóg pływających stosowanych na podestach pozwalając skutecznie rozwiązać problem. Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB