Nowe zasady segregacji odpadów

2017-08-07 08:00:00 (ost. akt: 2017-08-10 09:41:15)
Nowe zasady segregacji odpadów

Autor zdjęcia: Kernau

W lipcu zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące sposobu segregacji odpadów. Śmieci będziemy teraz dzielić na cztery główne kategorie: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowalne. Co zmiany oznaczają dla przeciętnego Polaka?

W lipcu tego roku wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), według którego wszelkie odpady dzieli się na cztery główne kategorie. Na tych zasadach odbywać ma się również ich selektywna zbiórka. Dzięki temu więcej odpadów będzie poddawanych recyklingowi.

Zmienia się przede wszystkim kolorystyka oraz oznakowanie worków na odpady komunalne. Od tej pory odpady będą musiały być podzielone na poszczególne frakcje, oznakowane kolorami.
• Niebieski (pojemnik/worek) przeznaczony jest na papier.
• Zielony – jest na szkło z możliwością podziału na bezbarwne i kolorowe).
• Żółty przeznaczony będzie do składowania metali i tworzyw sztucznych
• Brązowy natomiast zarezerwowano na odpady biodegradowalne.

Na terenach użytku publicznego gminy powinny zagwarantować swobodę segregacji odpadów według zasad WSSO. Poszczególne pojemniki oraz worki powinny skutecznie zabezpieczać posegregowane odpady do momentu ich wywiezienia.
— Czasu na dostosowanie się do zmian jest sporo — na wymianę pojemników gminy mają 5 lat, a więc do końca czerwca 2022 roku. Jednak na zmianę oznakowania dotychczasowych pojemników pozostało już tylko pół roku. Jak wynika z informacji ministerstwa środowiska, wiele gmin już teraz segreguje odpady z podziałem na cztery frakcje — mówi Kamila Pędlowska, ekspert ds. ochrony środowiska.

Dzięki nowym zasadom segregacji większość odpadów może być kierowana bezpośrednio do jednostek zajmujących się ich recyklingiem. Ogranicza to również masę odpadów, które zanieczyszczają środowisko, a w dłuższej perspektywie — także zużycie wody i energii. Takie uporządkowanie systemu zbiórki odpadów zmniejsza także koszty utrzymania popularnych składowisk oraz zagrożenie dla przyrody i zdrowia człowieka. Ważnym elementem jest także podniesienie świadomości ekologicznej – dodaje Kamila Pędlowska.

Dzięki nowym zasadom segregacji większość odpadów może być kierowana bezpośrednio do jednostek zajmujących się ich recyklingiem.


Segregacja odpadów zaczyna się już w domu. Powinniśmy zatem przygotować także nasze domowe kosze na śmieci i umożliwić wygodny podział odpadów na poszczególne kategorie.

Osobną kwestią są domowe odpady biodegradowalne. Powstają one najczęściej podczas przygotowywania posiłków i zajmują dość dużo miejsca w koszu. Dłuższe ich przetrzymywanie przyczynia się również do powstawania nieprzyjemnego zapachu, szczególnie w lecie. Na rynku pojawiły się innowacyjne, domowe utylizatory bioodpadów. Niewielkich rozmiarów urządzenie, takie jak Smart Cara, zmniejsza objętość odpadów o 90 proc. Wrzucamy do niej wszelkie resztki z jedzenia, obierki, skorupki jaj, a nawet kości czy muszle i po 3 godzinach mielenia oraz suszenia uzyskujemy bezzapachowy proszek, który dodatkowo można użyć jako nawóz do kwiatów.

Pamiętać należy również o odpadach niebezpiecznych. Zużyte baterie, sprzęt AGD i RTV, przeterminowane leki i odpady budowlane to produkty, które absolutnie nie mogą trafić do żadnego z wyznaczonych pojemników. Stare urządzenia AGD i RTV możemy oddać w specjalnie wyznaczonym punkcie w sklepie, a leki – w aptece. Resztę najlepiej zawieźć do PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie, a informacje o nim gmina ma obowiązek zamieścić na swojej stronie internetowej. W Olsztynie PSZOK prowadzony jest przez Olsztyński Zakład Komunalny.

Nowe rozwiązanie jest koniecznie, aby dostosować się do wymogów stawianych przed Unię Europejską. Według zaleceń Komisji Europejskiej w 2020 roku powinniśmy osiągnąć poziom 50 proc. odzysku i ponownego użycia papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Obecnie wskaźnik ten wynosi jedynie ponad 25 procent.

Kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB