Lodówka z funkcją "wakacyjną"

2017-08-05 08:00:00 (ost. akt: 2017-08-02 09:06:29)

Kiedy ty wyjeżdżasz na urlop, to twoja lodówka i zamrażarka nadal pracują na pełnych obrotach. A przecież nie ma takiej potrzeby. Sprawdź, czy chłodziarka wyposażona jest w funkcję holiday. Jeśli tak, to ją włącz i wyjedź na wakacje.

Lodówka z funkcją wakacyjną

Autor zdjęcia: Kernau

Funkcja holiday pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Kiedy ją włączymy, w pustej komorze lodówki utrzymywana jest niska temperatura przy odpowiednio mniejszym poborze prądu. Nieotwierana przez dłuższy czas chłodziarka utrzymuje stałą temperaturę. Zabezpiecza to pozostawioną żywność przed zepsuciem oraz ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w czasie dłuższych, wakacyjnych wyjazdów, kiedy nie ma nikogo w domu. Wówczas nie ma potrzeby, aby sprzęt pracował na pełnych obrotach. Kiedy my zwalniamy i korzystamy z urlopu, nasza lodówka również powinna „zwolnić”.

– Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wyposażone są we wspomnianą wyżej funkcję holiday. Po powrocie należy oczywiście przywrócić normalny tryb pracy urządzenia. Pamiętajmy również, aby przed urlopem usunąć z naszych lodówek te produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia. Warto też sprawdzić, jak długo nasz sprzęt będzie działał bez zasilania – to ważne szczególnie w razie awarii podczas nieobecności — radzi Tomasz Bytnar, ekspert producenta sprzętu AGD.

Upały nie zachęcają do przygotowywania gorących posiłków. Skłaniamy się raczej do tych, które ochładzają organizm – sałatki, chłodniki czy koktajle. W upalny dzień częściej sięgamy po lody, zimne napoje oraz świeże warzywa i owoce, które również mrozimy lub przerabiamy na przetwory. A co jeśli nasza lodówka nie pozwala na to? Może warto wymienić ją na inny, lepszy model? Podpowiadamy więc też na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Zewnętrzny wygląd urządzenia jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest pobór energii, pojemność i oczywiście funkcje dodatkowe.

W lodówkach bezszronowych świeżą żywność najlepiej przechowywać w plastikowych pojemnikach – zapewni to zachowanie ich naturalnego wyglądu przez długi czas.


Bardzo praktyczny w nowoczesnych lodówkach jest system No Frost. Dzięki niemu na ściankach chłodziarki nie gromadzi się szron. – Stała kontrola temperatury pozwala równomiernie i szybko schładzać produkty przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności — mówi Tomasz Bytnar. — System ten umożliwia usuwanie z wnętrza lodówki nadmiaru wilgoci oraz automatyczne osuszanie poprzez ciągły obieg powietrza. Wyklucza to konieczność rozmrażania urządzenia, a więc znacznie łatwiej utrzymać je w czystości – dodaje nasz ekspert.

Szereg dodatkowych funkcji w chłodziarko-zamrażarce może generować większe zużycie energii elektrycznej. Dlatego też przy zakupie koniecznie sprawdźmy klasę energetyczną urządzenia oraz dostępność systemu ECO, który pozwala optymalnie ustawić temperaturę. Mniejsze rachunki za prąd uzyskamy również dzięki funkcji Night Sensor, który nie włącza oświetlenia lodówki, kiedy w kuchni jest wystarczająco jasno. Kr

Tomasz Bytnar, ekspert producenta sprzętu AGD
W czasie upałów pojawia się potrzeba szybkiego schłodzenia lub zamrożenia konkretnych produktów. Przydatna wtedy okaże się funkcja Super Cool oraz Super Freeze. Kiedy do lodówki lub zamrażarki wkładamy dużą ilość świeżo zakupionej żywności, możemy błyskawicznie ustawić odpowiednio niską temperaturę chłodzenia lub mrożenia. Dzięki temu zachowamy naturalny smak i zapach świeżych warzyw, owoców, napojów oraz gotowych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest również specjalna szuflada Chiller Box, w której stale utrzymywana jest temperatura bliska 0 st. C.
Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB